Ata Online
 • Tüm Ürünler
 • Hisse
 • Vadeli
 • Opsiyon
 • Fon
 • Varant
 • Döviz
 • Daha Fazla
  • Endeksler
  • Tahvil Bono
  • Repo
  • Raporlar
  • Haberler
  • Takvim
  • SSS
   Hisse
   Vadeli
   Opsiyon
   Fon
   Varant
   Döviz
   Endeksler
   Tahvil
   Repo
   Araştırma
   Haberler
   Takvim
   Sorular

  RAPORLAR Günlük Bülten

  07.09.2017 09:49
  Günlük Bülten / Yükseliş trendi devam ediyor

  BIST: Endeks dün 108,600 destek noktasında gelen tepki alımları ile yükselişlerini sürdürmeye devam etmiştir. Endeksin 109,500 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirmesi gün içerisinde 109,500 destek noktasının üzerinde tutunması endekste yükselişleri hızlandıracaktır. 110,000 direnç noktasını kırması durumunda ana direnç noktamız 110,500 direnç noktasına kadar yükselişler devam edebilir. Endekste kalıcı yükselişlerin devam etmesi için 110,500 direnç noktasının kırılması gerekmektedir. Olası geri çekilmeler yaşanması durumunda 109,000 seviyesinin altına inmediği sürece endekste yoğun satış baskısı beklemiyoruz.

  Direnç: 110,000 – 110,500 – 111,000 Destek: 1109,500 – 109,000 – 108,000

  Küresel Piyasalar: Oldukça önemli gelişmelerin olduğu bir güne başlıyoruz. Ana gündem merkez bankalarından oluşmaktadır. Bugünkü kritik ECB toplantısından çıkacak sonuçları bekleyen piyasalar dün sürpriz bir şekilde istifa eden FED 2.başkanı Stanley Fischer’ın istifasını Dolar’ı satarak fiyatlamaktadır. Yavru FED diyebileceğimiz Kanada merkez bankası dün 25 baz puan faiz arttırırken, Brezilya merkez bankasının 100 baz puanlık faiz indirimi diğer önemli bir haberidir. K.Kore gerginliğinin 2. plana düşmesi sonrası piyasaların asıl odaklandığı ABD borçlanma tavanı konusunda dün gece ilginç bir gelişme yaşandı. Trump yönetimi demokratlar ile yaşanan kasırgaların maliyetini bahane göstererek 3 aylığa anlaşırken, bu haber Dolar üzerindeki satış baskısını bir miktar azaltabilir. Piyasa fiyatlamalarına bakacak olursak, dünü hafif pozitifte kapatan ABD borsaları vadeli işlemlerde primini geri veriyor gibi görünürken, Asya borsaları genelde yatay konumdadır. ABD 10 yıllıkları bir miktar artan risk iştahına paralel 2.10 seviyesini test ederken, altın gelen kar satışları ile 1336$ seviyesinde. Kasırga haberlerinin etkisi ile petrol güç kazanma çabasını devam ettirmekte, brent 54$ seviyesindedir. DXY 92 seviyesinde tutunmaya devam ederken, ECB öncesi €/$ 1.1925 seviyesinde bekleme modunda kalmaya devam ediyor. Bugün ECB faiz kararından çok Draghi’nin soru cevap bölümü oldukça kritik. Eğer Draghi kuvvetli Euro’dan rahatsızlığını belirtir ise parite hızlı bir şekilde 1.1800’lere doğru geri çekilebilir. Tersi bir durumda ise paritenin bir kez daha 1.2000 üzerini test etme potansiyelini taşıdığını belirtelim. ABD tarafında ise haftalık işsizlik başvuruları ve petrol stokları takip edilecek verilerdir.

  Faiz: Fischer’in istifası sonrası global olarak değer kaybeden Dolar karşısında TL güne güçlü bir başlangıç yapmaktadır. Öte yandan, borçlanma tavanı konusunda 3 aylık da olsa varılan uzlaşma Dolar’a destek olacak bir gelişmedir. $/TL güne 3.4275 seviyesinden başlangıç yapmaktadır. Normal koşullarda 3.4500 – 3.4200 bandı geçerliliğini korumaktadır. 3.4175 desteğinin kırılması halinde TL’deki değerlenme hız kazanabilir. Yüksek gelen enflasyon verisi sonrası iyice bozulan algı tahvilere satış olarak yansımaya devam etmektedir. Dünü 10.74 seviyesinden başlayan 10 yıllık tahvil faizindeki yükseliş dikkat çekicidir. Bugüne ise gerileyen kur ile birlikte hafif alıcılı bir başlangıç yapabiliriz. 10.75 – 10.65 bandı günlük hareket aralığımız gibi durmaktadır.

  Ekonomik Takvim

  Reel Efektif Döviz Kuru (REDK) Ağustos ayında 89.71 oldu. (Tem'17: 89.45)

  • TCMB verilerine göre, TÜFE bazlı REDK Ağustos ayında aylık bazda yatay seyretti.
  • € ve ABD$ ağırlıklı ortalamaları alınarak hesaplanan Sepet Kur, TL’ye karşı Ağustos ayında bir önceki aya oranla yatay seyretmiştir. (T em’17: %2.5)

  Hafif Araç Pazarı Ağustos ayında yıllık bazda %1.4 artış gösterdi. <Nötr>

  • Segmental bazda, Binek Araç pazarı Ağustos ayında yıllık bazda %1.7 artış gösterirken, Hafif Araç pazarı aynı dönemde yıllık bazda %0.4 artış gösterdi.
  • Temmuz ayında yaşanan hızlı büyüme momentumunu takiben, Ağustos ayında bu momentumun yavaşladığını gözlemlemekteyiz.

  Ata Yatırım Araştırma Ekibinin Temel ve Teknik Önerileri

  ATA YATIRIM MÜŞTERİLERİNİN EN ÇOK ALDIĞI VE EN ÇOK SATTIĞI HİSSELER (KONSOLİDE)

  Dün Yapılan Net Alım Satımlar

  Yabancı Takas Oranı (%)

  Yabancı Takas Oranı 5 Eylül 2017 itibariyle %65.92 seviyesindedir.

  BIST 100 Kapanış&Hacim  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.