Döviz Çevirici

KOD Para Birimi Fiyat Yön Değişim  
TRY Türk Lirası      1. Döviz nedir?
Yabancı ülke sınırları içerisinde basılan ve yerel devlet tarafından resmi olarak tanınmayan para birimleridir. Bu nedenle ilgili ülke sınırları içerisinde döviz birimleriyle alışveriş yapmak genel olarak mümkün değildir. Öte yandan bu noktada da istisnalar bulunabiliyor. Ulusal para birimlerinin değer kaybettiği dönemlerde ilgili ülke sınırları içerisinde yabancı para birimlerinin kullanımı da yaygınlaşabiliyor. Bu duruma para ikamesi veya dolarizasyon adı veriliyor.

2. Döviz kuru nedir?
Ulusal para biriminin bir başka ülkenin ya da ekonomik bölgenin para birimine karşı olan değeridir. Bir ulusal paranın birden çok para birimi karşısındaki değeri serbest piyasa döviz kurlarını oluşturur. Bu döviz kurları ise, döviz piyasalarında işlem görürler. Örnek olarak, 1 Türk Lirası’nın, Amerikan Doları karşısındaki değeri döviz kurunu oluşturur. Bu da 27.10.2021 itibariyle 0,10 Amerikan Dolarına eşittir.

3. Döviz çevirici nasıl çalışır?
Döviz çevirici bir döviz hesaplama modülüdür. Yabancı para birimleri cinsinden değerini öğrenmek istediğiniz para birimini ve miktarını, sayfadaki kutucukların içerisine yazarak öğrenebilirsiniz.

4. Ata Online'da kaç farklı para biriminde işlem yapabiliriz?
Ata Online’da 3 temel para birimi ile güncel döviz kurları üzerinden işlem yapabilirsiniz. Hemen işlem yapmak için; eğer Ata Yatırım müşterisiyseniz buraya tıklayabilir veya üç adımda kolayca hesap açıp Ata Yatırım müşterisi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

5. Ata Online'da hangi para birimleri arasında döviz kuru çeviri işlemlerimi yapabilirim?
Ata Online’da 9 farklı döviz birimi arasında döviz kuru çeviri işlemleri yapabilirsiniz. Hemen işlem yapmak için buraya tıklayın.