""
YATIRIM MERKEZİ 0212 310 60 60
Ata Online
Yatırımcı Okulu

Yatırımcı Okulu, siz bireysel yatırımcılarımızı Sermaye Piyasaları hakkında bilgilendirmek ve yol göstermek üzere hazırlandı.
Yatırımcı Okulu’nda, Hisse Senedi piyasası ve Endeksler hakkında genel bilginin yanı sıra Tahvil - Bono piyasası ve Vadeli İşlemler piyasaları ile ilgili kısa açıklamalar da bulabilirsiniz. Ayrıca, Sermaye Piyasaları’na ilişkin birçok terimin açıklamasının yer aldığı Yatırımcı Sözlüğü ile Yatırımcı Okulu’nda öğrendiklerinizi pekiştirebilir, aklınıza takılan sorulara anında cevap bulabilirsiniz.

Nasıl Yatırımcı Olunur?

Beş Adımda Daha İyi Bir Yatırımcı Olmanın Yolları Nelerdir? Kaçınmanız Gereken 10 Yatırımcı Hatası ve Çözüm Yolları Risk Toleransını ve Risk Kapasitesini Anlamak

Ata Online’da İşlem

Ata Online'da işlem yapmak için ne yapmam gerekir?

Genel Bilgiler

Yatırım yapmaya başlamadan önce tanımam gereken kurumlar nelerdir? Yatırım yapmaya başlarken bilmeniz gerekenler

Hisse Senedi

Hisse senedi fiyat bilgilerini nasıl görebilirim? Hisse senedi işlemlerimi ne zaman yapabilirim? Hisse senedine yatırım yapmanın avantajları nelerdir? Neden hisse senedine yatırım yapmalıyım? Yatırım yapacağım hisse senetlerini nasıl belirlerim?

VİOP

Kaldıraç etkisi nedir? Riskten Korunma (Hedging) nedir? Spot (nakit) işlem nedir? VİOP nedir? VİOP'nda işlem gören sözleşmeler nelerdir? VİOP'nda yatırım yapmanın avantajları nelerdir?

Yatırım Fonları

Yatırım Fonu nedir? Yatırım Fonu tipleri nelerdir? Yatırım Fonu'na yatırım yapmanın avantajları nelerdir?

Opsiyonlar

Opsiyon nedir? Avantajları nelerdir?

Foreks

Başarılı bir Foreks yatırımcısı olmak için neler yapılmalıdır? Foreks nedir? Foreks Piyasası İşlem Saatleri Foreks Piyasası Yatırımcılar İçin Güvenli midir? Foreks Piyasasında Nasıl İşlem Yapılır? Foreks piyasasını nasıl izleyebilirim? Forekste hangi ürünlerde işlem yapılır? Forekste işlem birimi nedir? Foreks'te işlem yapmanın avantajları nelerdir? Foreks'te ne zaman işlem yapabilirim? Pip nedir? Spread (kur farkı) nedir? Swap Nedir?

Varant

Dayanak varlık nedir? Varant fiyatlarına etki eden faktörler nedir? Varant nedir? Varant yatırımının avantajı nedir?

Repo

Neden Repo yatırımı yapmalıyım? Repo - Ters Repo nedir?

Tahvil/Bono

Bono nedir? Neden Tahvil/Bono yatırımını tercih etmeliyim? Tahvil nedir? Tahvil/Bono yatırımı nasıl yapılır? Tahvil/Bono yatırımı yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Halka Arz

Halka arz neden yapılır? Halka arz nedir? Halka arz süreci nasıl gerçekleşir? Halka arz yöntemleri nelerdir? Halka arza neden katılmalıyım?

Teknik Analiz

Destek ve Direnç DOW teorisi Elliot Dalgaları Fiyat Giriş Grafik çeşitleri Kırılma Temel Trendler Trendler

Temel Analiz

Temel Analiz - 1 Temel Analiz - 2 Temel Analiz - 3

Elliot Dalgaları

1.DALGA: Beş dalgalık formasyonların ilk dalgaları genellikle sıradan ve cılız bir hareket şeklinde gelişir. Piyasa katılımcılarının büyük bir kısmı yükselişe çok fazla inanmazlar. Birinci dalgalar genellikle beş dalgalık formasyonların en kısa dalgası konumundadırlar. Kimi zamanlarda bu dalgaların dinamik yapıda oldukları da görülmüştür. Bu durum genellikle birinci dalgaların ana major formasyonların ardından oluşması durumunda ortaya çıkar.

2.DALGA: Formasyonun ikinci dalgası geri çekilme ve kâr alma dalgasıdır. Genellikle birinci dalgada elde edilen kârların hemen hemen tamamı bu dalga ile geri alınır. İkinci dalga birinci dalganın başlangıç noktasının altına inmez. Dalga birinci dalganın başlangıç seviyesine oldukça yaklaşabilir fakat bu seviyenin üzerinde sonlanır. Klasik grafik analiz yöntemlerinde ikinci dalgaların oluşturduğu bu tip durumlar ikili veya üçlü dip ve ters omuz-baş-omuz dönüşleri olarak da ifade edilebilirler.

3.DALGA: Üçüncü dalga beş dalgalık formasyonun en agresif ve dinamik dalgasıdır. Piyasa katılımcıları kârlarının büyük bir bölümünü bu dalga esnasında elde ederler. Üçüncü dalgalar karakterleri itibariyle en kısa dalga olamayacakları gibi uzamaya en yatkın dalgalardır. Ani ve hızlı gelişimler gösterirler. Birinci dalga tamamlanarak ikinci dalga geliştiği sırada satış yapmakta gecikenler ile düşüş sırasında alım yapanlar stop-loss seviyelerini birinci dalga tepesinin olduğu bölgeye koyarlar. Üçüncü dalga gelişim aşamasındayken birinci dalga tepesine geldiği anda bu stop emirleri alıcılar tarafından karşılandığı anda bir kopma hareketi yaşanır. Bu yüzden üçüncü dalganın yapısı içinde birinci dalganın tepesinin bulunduğu seviyelerde GAP'ler olması doğaldır. Bu GAP'ler üçüncü dalganın devam ettiği süreç içinde de gerçekleşebilirler. İşlem hacminin en yoğun olduğu dönem üçüncü dalganın yaşandığı dönemdir. Bu periyotta temel verilerde de bir takım pozitifliklere rastlanabilir. Üçüncü dalgada yoğun bir alım çılgınlığı yaşanması doğal bir durumdur. Kimi zaman alıcılar fiyat seviyelerini önemsemeden piyasanın sahip olduğu momentuma güvenerek alış yaparlar.

4.DALGA: Bu dalga ise genellikle son derece kompleks bir yapıya sahiptir. Tıpkı ikinci dalga gibi dördüncü dalgada ana formasyon içerisinde bir geri çekilme ve düzeltme dalgasıdır. Hızlı bir gelişim gösteren piyasa dördüncü dalga ile konsolide olur. Dördüncü dalga esnasında üçgen formasyonları gibi sıkışma ve konsolidasyon formasyonları oluşumu göze çarpar. Dördüncü dalga Elliot Dalga Teorisi'nin ana kurallarından birisine sahiptir. Buna göre; dördüncü dalga olarak kabul edilen geri çekilme ve konsolidasyon dalgası birinci dalga tepesini aşağı yönde kesemez. Eğer dördüncü dalga birinci dalga tepesini aşağı yönde keser ve bu tepenin altına inerse dalga yapısı da değişikliğe uğrar.

5.DALGA: Beşinci dalga hisse senetleri piyasalarında genellikle üçüncü dalgalardan daha sakin gelişir. Buna karşın beşinci dalgalar emtia piyasalarında üçüncü dalgalara göre daha agresif gelişirler ve uzamaya daha yatkınlardır. Beşinci dalga esnasında teknik göstergelerde bir takım yorgunluk belirtileri gözlemlenmeye başlanır. Bunun etkisiylede ana göstergelerde bir takım negatif ıraksamalar görülür. Piyasada işlem hacmi üçüncü dalga sırasındaki kadar yoğun olmaz ancak fiyatlar daha yukarı çıkmaya başlarlar. Tüm bu yorgunluk ve güçsüzlük belirtileri piyasanın zirve yapmaya başladığını göstermektedir. Kimi zaman beşinci dalga tepesi üçüncü dalga tepesiyle hemen hemen aynı seviyede veya biraz daha yukarda oluşabilir. Bu tip bir durum klasik teknik analiz yöntemlerinde ikili tepe olarak yorumlanır.