""
YATIRIM MERKEZİ 0212 310 60 60
Ata Online
Yatırımcı Okulu

Yatırımcı Okulu, siz bireysel yatırımcılarımızı Sermaye Piyasaları hakkında bilgilendirmek ve yol göstermek üzere hazırlandı.
Yatırımcı Okulu’nda, Hisse Senedi piyasası ve Endeksler hakkında genel bilginin yanı sıra Tahvil - Bono piyasası ve Vadeli İşlemler piyasaları ile ilgili kısa açıklamalar da bulabilirsiniz. Ayrıca, Sermaye Piyasaları’na ilişkin birçok terimin açıklamasının yer aldığı Yatırımcı Sözlüğü ile Yatırımcı Okulu’nda öğrendiklerinizi pekiştirebilir, aklınıza takılan sorulara anında cevap bulabilirsiniz.

Nasıl Yatırımcı Olunur?

Beş Adımda Daha İyi Bir Yatırımcı Olmanın Yolları Nelerdir? Kaçınmanız Gereken 10 Yatırımcı Hatası ve Çözüm Yolları Risk Toleransını ve Risk Kapasitesini Anlamak

Ata Online’da İşlem

Ata Online'da işlem yapmak için ne yapmam gerekir?

Genel Bilgiler

Yatırım yapmaya başlamadan önce tanımam gereken kurumlar nelerdir? Yatırım yapmaya başlarken bilmeniz gerekenler

Hisse Senedi

Hisse senedi fiyat bilgilerini nasıl görebilirim? Hisse senedi işlemlerimi ne zaman yapabilirim? Hisse senedine yatırım yapmanın avantajları nelerdir? Neden hisse senedine yatırım yapmalıyım? Yatırım yapacağım hisse senetlerini nasıl belirlerim?

VİOP

Kaldıraç etkisi nedir? Riskten Korunma (Hedging) nedir? Spot (nakit) işlem nedir? VİOP nedir? VİOP'nda işlem gören sözleşmeler nelerdir? VİOP'nda yatırım yapmanın avantajları nelerdir?

Yatırım Fonları

Yatırım Fonu nedir? Yatırım Fonu tipleri nelerdir? Yatırım Fonu'na yatırım yapmanın avantajları nelerdir?

Opsiyonlar

Opsiyon nedir? Avantajları nelerdir?

Foreks

Başarılı bir Foreks yatırımcısı olmak için neler yapılmalıdır? Foreks nedir? Foreks Piyasası İşlem Saatleri Foreks Piyasası Yatırımcılar İçin Güvenli midir? Foreks Piyasasında Nasıl İşlem Yapılır? Foreks piyasasını nasıl izleyebilirim? Forekste hangi ürünlerde işlem yapılır? Forekste işlem birimi nedir? Foreks'te işlem yapmanın avantajları nelerdir? Foreks'te ne zaman işlem yapabilirim? Pip nedir? Spread (kur farkı) nedir? Swap Nedir?

Varant

Dayanak varlık nedir? Varant fiyatlarına etki eden faktörler nedir? Varant nedir? Varant yatırımının avantajı nedir?

Repo

Neden Repo yatırımı yapmalıyım? Repo - Ters Repo nedir?

Tahvil/Bono

Bono nedir? Neden Tahvil/Bono yatırımını tercih etmeliyim? Tahvil nedir? Tahvil/Bono yatırımı nasıl yapılır? Tahvil/Bono yatırımı yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Halka Arz

Halka arz neden yapılır? Halka arz nedir? Halka arz süreci nasıl gerçekleşir? Halka arz yöntemleri nelerdir? Halka arza neden katılmalıyım?

Teknik Analiz

Destek ve Direnç DOW teorisi Elliot Dalgaları Fiyat Giriş Grafik çeşitleri Kırılma Temel Trendler Trendler

Temel Analiz

Temel Analiz - 1 Temel Analiz - 2 Temel Analiz - 3

Kırılma

Küçük desteğin (direncin) kırılması orta, orta desteğin kırılması büyük trendin değişiminin ilk sinyallerini verir.

GRAFİK FORMASYONLARI

DÖNÜŞ FORMASYONLARI (REVERSAL PATTERN)

Omuz Baş Omuz
İkili Dip ve Tepe
Elmas (Diamond)

OMUZ BAŞ FORMASYONLARI

Düz


Trend dönüşüm formasyonlarıdır. Zirveden geri dönüşlerde sol omuzda işlem hacmi en yüksek seviyede kafa bölgesinde. Fiyat seviyesi sol omuzdan daha yüksek fakat hacim aynı yada daha düşük.
Sağ omuz hacim kesinlikle sol omuzdan daha düşük fiyat seviyesi sol omuz hizasında yadaha düşük
Fiyatlar boyun çizgisinin (neck line) daha altına iniyor. Kırılma başladı.

Kırılmadan sonraki fiyat hareketi ve ölçme (Measuring formula) genel piyasa trendi baş ve omuzları tamamlayan piyasa trendi ile dönerse boyun çizgisi kırıldıktan sonra yüksek hacimle fiyatlar aniden düşmeye başlayacaklardır. Boyun çigisi kırıldıktan sonra eğer işlem hacminde önemli artışlar olmaz ise fiyatlar hemen ve hızle düşmez. Fiyatlar boyun çizgisinin altına bir miktar düştükten sonra (pull back) yukarı döner. Bu son nefesten sonra fiyatlar ani düşer ve hacim artar. Baş ve omuz tamamlandıktan sonra fiyatlar ne kadar düşer? Başın üst seviyesinden boyun çizgisine olan mesafe ölçülür. Sağ omuz tamamlandıktan sonra fiyatların boyun çizgisini kırmasından sonra en az düşüş hedefi eşit mesafedir.

Ters

Ters omuz baş omuz formasyonu ile düz arasındaki temel ayırım işlem hacminde ortaya çıkar.

Çoklu Baş Omuz

Genellikle yaklaşık eşit büyüklükte iki sol omuz, bir baş ve iki sağ omuzdan oluşur. Omuzların sayısının ikiden fazla olduğu örneklerde bulunur.

ÜÇGENLER (TRIANGLES)

Üçgen formasyonlar hem dönüşüm hem de konsolidasyon formasyonu olarak görülürler.

Simetrik üçgen
Yükselen üçgen
Düşen üçgen

Simetrik Üçgen

Düşen Üçgen

Düşen Üçgen

Dikdörtgenlerde simetrik üçgenlerde olduğu gibi fiyatların ne yöne kırılacağı önceden bilinemez. Ancak, ihtimaller dikdörtgenin bir konsolidasyon oluşumu şeklinde gelişmesi dolayısıyla daha önceki trendin kırılmasından ziyade devam etmesi lehinedir. Simetrik üçgen “ şüphenin resmi” dikdötgen de "çatışmanın resmi"dir.

Flama