""
YATIRIM MERKEZİ 0212 310 60 60
Ata Online
Yatırımcı Okulu

Yatırımcı Okulu, siz bireysel yatırımcılarımızı Sermaye Piyasaları hakkında bilgilendirmek ve yol göstermek üzere hazırlandı.
Yatırımcı Okulu’nda, Hisse Senedi piyasası ve Endeksler hakkında genel bilginin yanı sıra Tahvil - Bono piyasası ve Vadeli İşlemler piyasaları ile ilgili kısa açıklamalar da bulabilirsiniz. Ayrıca, Sermaye Piyasaları’na ilişkin birçok terimin açıklamasının yer aldığı Yatırımcı Sözlüğü ile Yatırımcı Okulu’nda öğrendiklerinizi pekiştirebilir, aklınıza takılan sorulara anında cevap bulabilirsiniz.

Nasıl Yatırımcı Olunur?

Beş Adımda Daha İyi Bir Yatırımcı Olmanın Yolları Nelerdir? Kaçınmanız Gereken 10 Yatırımcı Hatası ve Çözüm Yolları Risk Toleransını ve Risk Kapasitesini Anlamak

Ata Online’da İşlem

Ata Online'da işlem yapmak için ne yapmam gerekir?

Genel Bilgiler

Yatırım yapmaya başlamadan önce tanımam gereken kurumlar nelerdir? Yatırım yapmaya başlarken bilmeniz gerekenler

Hisse Senedi

Hisse senedi fiyat bilgilerini nasıl görebilirim? Hisse senedi işlemlerimi ne zaman yapabilirim? Hisse senedine yatırım yapmanın avantajları nelerdir? Neden hisse senedine yatırım yapmalıyım? Yatırım yapacağım hisse senetlerini nasıl belirlerim?

VİOP

Kaldıraç etkisi nedir? Riskten Korunma (Hedging) nedir? Spot (nakit) işlem nedir? VİOP nedir? VİOP'nda işlem gören sözleşmeler nelerdir? VİOP'nda yatırım yapmanın avantajları nelerdir?

Yatırım Fonları

Yatırım Fonu nedir? Yatırım Fonu tipleri nelerdir? Yatırım Fonu'na yatırım yapmanın avantajları nelerdir?

Opsiyonlar

Opsiyon nedir? Avantajları nelerdir?

Foreks

Başarılı bir Foreks yatırımcısı olmak için neler yapılmalıdır? Foreks nedir? Foreks Piyasası İşlem Saatleri Foreks Piyasası Yatırımcılar İçin Güvenli midir? Foreks Piyasasında Nasıl İşlem Yapılır? Foreks piyasasını nasıl izleyebilirim? Forekste hangi ürünlerde işlem yapılır? Forekste işlem birimi nedir? Foreks'te işlem yapmanın avantajları nelerdir? Foreks'te ne zaman işlem yapabilirim? Pip nedir? Spread (kur farkı) nedir? Swap Nedir?

Varant

Dayanak varlık nedir? Varant fiyatlarına etki eden faktörler nedir? Varant nedir? Varant yatırımının avantajı nedir?

Repo

Neden Repo yatırımı yapmalıyım? Repo - Ters Repo nedir?

Tahvil/Bono

Bono nedir? Neden Tahvil/Bono yatırımını tercih etmeliyim? Tahvil nedir? Tahvil/Bono yatırımı nasıl yapılır? Tahvil/Bono yatırımı yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Halka Arz

Halka arz neden yapılır? Halka arz nedir? Halka arz süreci nasıl gerçekleşir? Halka arz yöntemleri nelerdir? Halka arza neden katılmalıyım?

Teknik Analiz

Destek ve Direnç DOW teorisi Elliot Dalgaları Fiyat Giriş Grafik çeşitleri Kırılma Temel Trendler Trendler

Temel Analiz

Temel Analiz - 1 Temel Analiz - 2 Temel Analiz - 3

Fiyat

Fiyat bir malın değişim rasyosudur. Bu rasyo hesaplanabilen ya da hesaplanamayan birçok değişkenin reaksiyona girerek etkilediği bir sonuçtur. Gerçekte organize ikincil piyasalarda oluşan fiyatın doğru olup olmadığını anlamaya çalışmak teknik analizin reddettiği bir kavramdır.

Hisse senedi fiyatlarını tahmine yönelik geleneksel iki yaklaşım vardır.

Sabit Baz Teorisi (Firm foundation theory)

Fiyat gelecekteki beklentilerden kapsamlı bir analizle belirlenen bir gerçek değerdir. Bu durumda belirlenen bu fiyatla piyasa fiyatı arasındaki fark alım satım için kullanılır. John B .Williams, bu teoriyi temettü gelirlerine dayandırarak indirgeme yöntemi ile hisse senedinin gerçek değerinin bulunmasını önermiştir.

Gökyüzündeki Kaleler Teorisi (Castles in the air theory)

John Maynard Keynes'e göre; profesyonel yatırımcılar enerjilerini modeller kurarak gerçek değerleri hesaplamaya harcamak yerine yatırımcı topluluğunun gelecekte nasıl davranacağına ve iyimser dönemlerde ümitlerini gökyüzündeki kaleleri kurmaya nasıl yöneleceklerine harcamalıdırlar. Keynes hisse senedi piyasasında oynamayı bir gazete tarafından organize edilen güzellik yarışmasına benzetir. Bu yarışmada yüz aday arasından altı en güzel yüzü grup olarak en yakın tahmin edene büyük ödül verilecektir. Burada seçme yöntemi çoğunluğun neyi seçeceği üzerine kurulmalıdır, kişisel tercih üzerine değil.

Aptal Teorisi (Greateher Fool Theory)

Herkes hisse senedini bir başkasına daha yüksek bir fiyattan satmak için satın alır. Hiçbir gerçek sebep yokken bile sadece kitle psikolojisi ile daha yüksek fiyat ödemeye istekli kimseler bulunduğu sürece fiyatlar yükselecektir. Böyle bir dünyada herzaman daha aptal birini bulmak mümkündür ve ileride gerçek değerinin beş katını veren bir alıcı bulunabilecek bir senet için şimdiden iki katını vermek doğru bir yaklaşımdır. Bütün bunlara rağmen hisse senedi fiyatlarının tamamen rastgele olmadığı tespit edilmiş ve Eugene Fama tarafından Etkin piyasalar teorisi (efficient market theory) geliştirilmiştir. Bir piyasa tam etkin ise tüm bilgiler fiyata yansımıştır ve böyle bir piyasada alım satım yaparak kar etmek mümkün değildir.

Bireyler topluluk içinde bağımsız olduklarında davrandıklarında farklı davranırlar. Bireysel davranış kolay tahmin edilemediği gibi topluluk davranışı daha kolay tahmin edilir. Gustav Le Bon The Crowd adlı (1895) kitabında topluluklarda biriken doğal idrak değil aptallıktır der. Topluluklar şirketlerde, futbol takımlarında, ordularda ve finansal piyasalarda bulunabilir.

İnsanın evrensel kurallara uyma ve daha büyük bütünlere katılma ihtiyacı sosyal ekonomik siyasi faaliyetlerinin anlaşılmasında önemli bir anahtardır.

Sonuç olarak piyasadaki büyük hareketler yatırımcıların büyük çoğunluğunun piyasadaki büyük gelişmeleri tam olarak tahmin edememelerinin sonucudur.

Başarılı bir yatırım için kural diğer yatırımcıların ne yaptıklarını ve ne söylediklerini yakından izlemek ve yaptıklarının tersini yapmaktır. Başarılı yatırımcıyı topluluk baskısından uzak tutan bu kural rasyonel olmayan çevreye karşı rasyonel bir yaklaşımdır.