""
YATIRIM MERKEZİ 0212 310 60 60
Ata Online
Yatırımcı Okulu

Yatırımcı Okulu, siz bireysel yatırımcılarımızı Sermaye Piyasaları hakkında bilgilendirmek ve yol göstermek üzere hazırlandı.
Yatırımcı Okulu’nda, Hisse Senedi piyasası ve Endeksler hakkında genel bilginin yanı sıra Tahvil - Bono piyasası ve Vadeli İşlemler piyasaları ile ilgili kısa açıklamalar da bulabilirsiniz. Ayrıca, Sermaye Piyasaları’na ilişkin birçok terimin açıklamasının yer aldığı Yatırımcı Sözlüğü ile Yatırımcı Okulu’nda öğrendiklerinizi pekiştirebilir, aklınıza takılan sorulara anında cevap bulabilirsiniz.

Nasıl Yatırımcı Olunur?

Beş Adımda Daha İyi Bir Yatırımcı Olmanın Yolları Nelerdir? Kaçınmanız Gereken 10 Yatırımcı Hatası ve Çözüm Yolları Risk Toleransını ve Risk Kapasitesini Anlamak

Ata Online’da İşlem

Ata Online'da işlem yapmak için ne yapmam gerekir?

Genel Bilgiler

Yatırım yapmaya başlamadan önce tanımam gereken kurumlar nelerdir? Yatırım yapmaya başlarken bilmeniz gerekenler

Hisse Senedi

Hisse senedi fiyat bilgilerini nasıl görebilirim? Hisse senedi işlemlerimi ne zaman yapabilirim? Hisse senedine yatırım yapmanın avantajları nelerdir? Neden hisse senedine yatırım yapmalıyım? Yatırım yapacağım hisse senetlerini nasıl belirlerim?

VİOP

Kaldıraç etkisi nedir? Riskten Korunma (Hedging) nedir? Spot (nakit) işlem nedir? VİOP nedir? VİOP'nda işlem gören sözleşmeler nelerdir? VİOP'nda yatırım yapmanın avantajları nelerdir?

Yatırım Fonları

Yatırım Fonu nedir? Yatırım Fonu tipleri nelerdir? Yatırım Fonu'na yatırım yapmanın avantajları nelerdir?

Opsiyonlar

Opsiyon nedir? Avantajları nelerdir?

Foreks

Başarılı bir Foreks yatırımcısı olmak için neler yapılmalıdır? Foreks nedir? Foreks Piyasası İşlem Saatleri Foreks Piyasası Yatırımcılar İçin Güvenli midir? Foreks Piyasasında Nasıl İşlem Yapılır? Foreks piyasasını nasıl izleyebilirim? Forekste hangi ürünlerde işlem yapılır? Forekste işlem birimi nedir? Foreks'te işlem yapmanın avantajları nelerdir? Foreks'te ne zaman işlem yapabilirim? Pip nedir? Spread (kur farkı) nedir? Swap Nedir?

Varant

Dayanak varlık nedir? Varant fiyatlarına etki eden faktörler nedir? Varant nedir? Varant yatırımının avantajı nedir?

Repo

Neden Repo yatırımı yapmalıyım? Repo - Ters Repo nedir?

Tahvil/Bono

Bono nedir? Neden Tahvil/Bono yatırımını tercih etmeliyim? Tahvil nedir? Tahvil/Bono yatırımı nasıl yapılır? Tahvil/Bono yatırımı yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Halka Arz

Halka arz neden yapılır? Halka arz nedir? Halka arz süreci nasıl gerçekleşir? Halka arz yöntemleri nelerdir? Halka arza neden katılmalıyım?

Teknik Analiz

Destek ve Direnç DOW teorisi Elliot Dalgaları Fiyat Giriş Grafik çeşitleri Kırılma Temel Trendler Trendler

Temel Analiz

Temel Analiz - 1 Temel Analiz - 2 Temel Analiz - 3

Giriş

Teknik analiz bütün dış etkenleri ihmal ederek sadece piyasa verilerinden hareketle, objektif olarak öncelikle piyasaların ve fiyatların şu andaki durumunu anlamaya yarayan bir analiz yöntemidir. Geleceği bu güne indirgemede kullanmak hatalı karar almaya neden olabilir. Bu yönüyle teknik analiz bir tartışma konusudur. Esas amaç önyargıyı ortadan kaldırmaya çalışmaktır. İnsan davranışlarının yada karar alma sürecinin önemli bir bölümü, alt yapısal olarak ön yargıya dayanır. Oysa alım satım yaparken hiç olmaması gereken koşullardan biri ön yargılı olmaktır. Yaklaşım tarzında birinci çıkış noktası ön yargıyı ortadan kaldırmak olmalıdır.

Ana kurallardan bir diğeri piyasaların her şeyden üstün olduğudur. Gerçek doğrunun da her zaman piyasanın doğrusu olduğudur.
Temel tartışma konularından biri de bu analiz yöntemi ile varılan sonuçların değişkenliği ve aşırı muğlak olmasıdır. Bu nedenle ispata dayandıralamadığından bir bilim dalı sayılamaz. Tez- anti tez- sentez prosesi çalışmaz. Yapılan her analizde elde edilen sonuç kişiseldir. Doğal olarak da çok değişkendir.

Teknik analizin çıkış noktası piyasaların dönemselliğinin farkedilmesine rastlar. Öncelikle emtia (commodity) piyasalarında kullanılan bir sistem olmuştur. Daha sonra piyasalardaki veriler arttıkça organize olarak alım satımı yapılabilen her şey için kullanılmaya başlanmıştır (tahvil bono dahil). Hatta kimi zaman futbol liglerinin tahminlerinde kullanıldığı bile olmuştur.