Yatırımcı Okulu

Yatırımcı Okulu, siz bireysel yatırımcılarımızı Sermaye Piyasaları hakkında bilgilendirmek ve yol göstermek üzere hazırlandı.
Yatırımcı Okulu’nda, Hisse Senedi piyasası ve Endeksler hakkında genel bilginin yanı sıra Tahvil - Bono piyasası ve Vadeli İşlemler piyasaları ile ilgili kısa açıklamalar da bulabilirsiniz. Ayrıca, Sermaye Piyasaları’na ilişkin birçok terimin açıklamasının yer aldığı Yatırımcı Sözlüğü ile Yatırımcı Okulu’nda öğrendiklerinizi pekiştirebilir, aklınıza takılan sorulara anında cevap bulabilirsiniz.

Kırılma

Küçük desteğin (direncin) kırılması orta, orta desteğin kırılması büyük trendin değişiminin ilk sinyallerini verir.

GRAFİK FORMASYONLARI

DÖNÜŞ FORMASYONLARI (REVERSAL PATTERN)

Omuz Baş Omuz
İkili Dip ve Tepe
Elmas (Diamond)

OMUZ BAŞ FORMASYONLARI

Düz


Trend dönüşüm formasyonlarıdır. Zirveden geri dönüşlerde sol omuzda işlem hacmi en yüksek seviyede kafa bölgesinde. Fiyat seviyesi sol omuzdan daha yüksek fakat hacim aynı yada daha düşük.
Sağ omuz hacim kesinlikle sol omuzdan daha düşük fiyat seviyesi sol omuz hizasında yadaha düşük
Fiyatlar boyun çizgisinin (neck line) daha altına iniyor. Kırılma başladı.

Kırılmadan sonraki fiyat hareketi ve ölçme (Measuring formula) genel piyasa trendi baş ve omuzları tamamlayan piyasa trendi ile dönerse boyun çizgisi kırıldıktan sonra yüksek hacimle fiyatlar aniden düşmeye başlayacaklardır. Boyun çigisi kırıldıktan sonra eğer işlem hacminde önemli artışlar olmaz ise fiyatlar hemen ve hızle düşmez. Fiyatlar boyun çizgisinin altına bir miktar düştükten sonra (pull back) yukarı döner. Bu son nefesten sonra fiyatlar ani düşer ve hacim artar. Baş ve omuz tamamlandıktan sonra fiyatlar ne kadar düşer? Başın üst seviyesinden boyun çizgisine olan mesafe ölçülür. Sağ omuz tamamlandıktan sonra fiyatların boyun çizgisini kırmasından sonra en az düşüş hedefi eşit mesafedir.

Ters

Ters omuz baş omuz formasyonu ile düz arasındaki temel ayırım işlem hacminde ortaya çıkar.

Çoklu Baş Omuz

Genellikle yaklaşık eşit büyüklükte iki sol omuz, bir baş ve iki sağ omuzdan oluşur. Omuzların sayısının ikiden fazla olduğu örneklerde bulunur.

ÜÇGENLER (TRIANGLES)

Üçgen formasyonlar hem dönüşüm hem de konsolidasyon formasyonu olarak görülürler.

Simetrik üçgen
Yükselen üçgen
Düşen üçgen

Simetrik Üçgen

Düşen Üçgen

Düşen Üçgen

Dikdörtgenlerde simetrik üçgenlerde olduğu gibi fiyatların ne yöne kırılacağı önceden bilinemez. Ancak, ihtimaller dikdörtgenin bir konsolidasyon oluşumu şeklinde gelişmesi dolayısıyla daha önceki trendin kırılmasından ziyade devam etmesi lehinedir. Simetrik üçgen “ şüphenin resmi” dikdötgen de "çatışmanın resmi"dir.

Flama