Yatırımcı Okulu

Yatırımcı Okulu, siz bireysel yatırımcılarımızı Sermaye Piyasaları hakkında bilgilendirmek ve yol göstermek üzere hazırlandı.
Yatırımcı Okulu’nda, Hisse Senedi piyasası ve Endeksler hakkında genel bilginin yanı sıra Tahvil - Bono piyasası ve Vadeli İşlemler piyasaları ile ilgili kısa açıklamalar da bulabilirsiniz. Ayrıca, Sermaye Piyasaları’na ilişkin birçok terimin açıklamasının yer aldığı Yatırımcı Sözlüğü ile Yatırımcı Okulu’nda öğrendiklerinizi pekiştirebilir, aklınıza takılan sorulara anında cevap bulabilirsiniz.

DOW teorisi

Bilinen en eski teknik analiz teorisidir. Dow Jones and co.nun kurucusu ve The Wall Street Journal'in editörü olan Charles Dow tarafından 1900 yılında geliştirilmiştir.

Charles Dow 19 Aralık 1900 tarihinde The Wall Street Journal de yayımlanan yazısında "piyasanın hepsi aynı zamanda olan üç hareketi bulunmaktadır, birincisi günlük dar hareketler, ikincisi iki haftadan bir ay veya biraz daha fazla süreyi kapsayan kısa dalgalanmalar üçüncüsü en azından dört yılı kapsayan ana hareketlerdir." demiştir. Dow, teorisini hisse senedi piyasasını tahmin etmek için değil genel ekonomik trendlerin bir göstergesi olarak düşünmüştür.

Dow'un 1902'de ölümünden sonra bu teori geliştirilmiştir. 1929'da bu teoriye bağlı olarak "a turn in the tide" başlıklı bir yazı gazetede yayımlanmıştır. Bu yazıda boğa piysasının sona erdiği ve ayı piyasasının başladığından bahsedilmiştir. Birkaç ay sonra ise büyük bir kiz başlamıştır.

DOW TEORİSİNİN TEMEL İLKELERİ

Ortalamalar her türlü faktörü içerir.
Piyasada üç temel trend vardır.
Majör veya temel trendler - bir yıl ve daha fazla İkincil veya orta trendler - üç hafta yada birkaç ay
Küçük minör trendler - altı günden az olan ve nadiren üç hafta süren anlamsız dalgalanmalar
Ortalamalar biribirlerini onaylamalıdır. İşlem hacmi trendle birlikte hareket eder. Sadece kapanış fiyatları kullanılmalıdır.
Yönü veya eğimi değiştiğine dair sinyaller alınana kadar her trend devam eder.
Boğa piyasası
Ayı piyasası