Yatırımcı Okulu

Yatırımcı Okulu, siz bireysel yatırımcılarımızı Sermaye Piyasaları hakkında bilgilendirmek ve yol göstermek üzere hazırlandı.
Yatırımcı Okulu’nda, Hisse Senedi piyasası ve Endeksler hakkında genel bilginin yanı sıra Tahvil - Bono piyasası ve Vadeli İşlemler piyasaları ile ilgili kısa açıklamalar da bulabilirsiniz. Ayrıca, Sermaye Piyasaları’na ilişkin birçok terimin açıklamasının yer aldığı Yatırımcı Sözlüğü ile Yatırımcı Okulu’nda öğrendiklerinizi pekiştirebilir, aklınıza takılan sorulara anında cevap bulabilirsiniz.

Giriş

Teknik analiz bütün dış etkenleri ihmal ederek sadece piyasa verilerinden hareketle, objektif olarak öncelikle piyasaların ve fiyatların şu andaki durumunu anlamaya yarayan bir analiz yöntemidir. Geleceği bu güne indirgemede kullanmak hatalı karar almaya neden olabilir. Bu yönüyle teknik analiz bir tartışma konusudur. Esas amaç önyargıyı ortadan kaldırmaya çalışmaktır. İnsan davranışlarının yada karar alma sürecinin önemli bir bölümü, alt yapısal olarak ön yargıya dayanır. Oysa alım satım yaparken hiç olmaması gereken koşullardan biri ön yargılı olmaktır. Yaklaşım tarzında birinci çıkış noktası ön yargıyı ortadan kaldırmak olmalıdır.

Ana kurallardan bir diğeri piyasaların her şeyden üstün olduğudur. Gerçek doğrunun da her zaman piyasanın doğrusu olduğudur.
Temel tartışma konularından biri de bu analiz yöntemi ile varılan sonuçların değişkenliği ve aşırı muğlak olmasıdır. Bu nedenle ispata dayandıralamadığından bir bilim dalı sayılamaz. Tez- anti tez- sentez prosesi çalışmaz. Yapılan her analizde elde edilen sonuç kişiseldir. Doğal olarak da çok değişkendir.

Teknik analizin çıkış noktası piyasaların dönemselliğinin farkedilmesine rastlar. Öncelikle emtia (commodity) piyasalarında kullanılan bir sistem olmuştur. Daha sonra piyasalardaki veriler arttıkça organize olarak alım satımı yapılabilen her şey için kullanılmaya başlanmıştır (tahvil bono dahil). Hatta kimi zaman futbol liglerinin tahminlerinde kullanıldığı bile olmuştur.