Yatırımcı Okulu

Yatırımcı Okulu, siz bireysel yatırımcılarımızı Sermaye Piyasaları hakkında bilgilendirmek ve yol göstermek üzere hazırlandı.
Yatırımcı Okulu’nda, Hisse Senedi piyasası ve Endeksler hakkında genel bilginin yanı sıra Tahvil - Bono piyasası ve Vadeli İşlemler piyasaları ile ilgili kısa açıklamalar da bulabilirsiniz. Ayrıca, Sermaye Piyasaları’na ilişkin birçok terimin açıklamasının yer aldığı Yatırımcı Sözlüğü ile Yatırımcı Okulu’nda öğrendiklerinizi pekiştirebilir, aklınıza takılan sorulara anında cevap bulabilirsiniz.

Hisse senedine yatırım yapmanın avantajları nelerdir?

Hisse senedi aldığınız zaman bir firmaya ortak olursunuz. Bir firma halka açılmaya karar verir, tasarruf sahipleri ise ortak olur.
Hisse senedi yatırımıyla ayrıca ekonominin büyümesine katkıda bulunursunuz. Firmalar faiz ödemeden ortaklık belgesi karşılığında sizlerden kaynak sağlar ve bu sayede yatırıma yönelir ve işini büyütür. Dolayısıyla istihdam sağlanır ve kar oranı arttığı için devlet de bundan yarar sağlamış olur.
Hisse senedi aldığınız zaman ilgili firmanın karından pay alma hakkına diğer adı ile temmettü alma hakkına sahip olursunuz.
Ayrıca, bedelli ve bedelsiz sermaye arttırımına iştirak hakkınız doğar. Eğer tasfiye durumu söz konusu olursa tasfiyeden pay alma hakkınız da korunur.