Ata Online
 • Tüm Ürünler
 • Hisse
 • Vadeli
 • Opsiyon
 • Fon
 • Varant
 • Döviz
 • Daha Fazla
  • Endeksler
  • Tahvil Bono
  • Repo
  • Raporlar
  • Haberler
  • Takvim
  • SSS
   Hisse
   Vadeli
   Opsiyon
   Fon
   Varant
   Döviz
   Endeksler
   Tahvil
   Repo
   Araştırma
   Haberler
   Takvim
   Sorular

  RAPORLAR Aylık Barometre

  02.10.2019 10:52 | Son Güncelleme 02.10.2019 12:17

  Ata Portföy Aylık Rapor – Ekim 2019

  Ayın Yatırım Sözü:

  “İnsanların kararları, standart ekonomik teorinin varsayımına kıyasla çok daha az rasyoneldir.— Dan Ariely (Duke University)

  Eylül’de Piyasalarda Düşen Faiz İyimserliği Yaşandı

  Eylül ayında piyasalar çok iyi performans gösterdi. Gelişmiş ülkelerde faizlerin rekor seviyelere düşmesi, TCMB’ye haftalık politika faizini %16,5’a kadar indirme şansı verdi. Eylül’de Dolar/TL kuru %3’e yakın düşerken, 1,10’un altına gerileyen EUR/USD paritesi nedeniyle Euro/TL kuru ise %4’ten fazla geriledi. İki yıllık tahvil faizi %14’ün altına gerilerken mevduat faizleri de %14,5’a kadar geriledi. Borsa İstanbul ise aylık bazda %8,6 yükseliş ile 105.000 seviyesini aştı.

  Borsadaki yükselişte bankalara yönelik reform sinyalinin de etkili olduğunu düşünüyoruz. Nitekim Eylül’de Borsada banka endeksi %14,8 artarken, sanayi endeksi %7,6 artış gösterdi.

  Yılın son çeyreğine girerken piyasalarda kısa vadeli iyimserlik yıl sonuna kadar, belki de 2020 ilk yarısında devam edebilir. Yeni Ekonomik Program (YEP) önümüzdeki üç yılda büyüme odaklı bir vizyon sunuyor. Milli gelir büyümesini tekrar %5’e çekme amacı piyasalar açısından olumlu ancak bunun enflasyon, cari denge ve bütçe açısından yan etkilerinin programa gerçekçi yansıtılmadığı oldukça açık gözüküyor. Düşen faizler ve istikrar kazanmaya başlayan döviz kuru ile büyüme bu yılın 4. çeyreği itibarı ile toparlanmaya başlayıp 2020’de ivme kazandıkça, 2021 yılında cari açık ve enflasyon yeniden yükselmeye başlayabilir. Bu nedenle Türkiye piyasalarındaki yükseliş trendinin uzun vadeli olmasını beklemiyoruz.

  Fonlarımız Eylül’de Faiz ve Dövizin Üstünde Getiri Sağladı

  Fonlarımız Eylül’de piyasa kıstaslarının üstünde oldukça olumlu getiriler sağladı. Aylık getirisi %9’a yaklaşan hisse senedi fonumuzun yıl başında beri getirisi %26’yı geçti. Eurobond içeren döviz bazlı Ata 4. Serbest Fon aylık bazda Dolar bazında %2,3 getirerek yılbaşından beri Dolar getirisini %14,0’e çıkardı.

  Kendi içinde varlık dağılımı (hisse, fazi ve döviz) yapan değişken/karma fonlarımızdan temkinli stratejiye sahip Ata Çoklu Varlık Fonu geçen ay %2,15; yıl başından beri %18,7 getirdi. Benzer strateji ile biraz daha yüksek risk/getiri imkanı sunan Ata 1. Değişen Fon’umuz ise geçen ay %7,8; yıl başından beri ise %22,8 getiri sağladı. Bu iki fondan ilki mevduat’ın %3 puan üzerinde; ikincisi ise mevduatın %5 üzerinde getiri hedefine yönelik kurala dayalı varlık dağılımı stratejisi ile yönetilmektedir.

  Emeklilik fonlarımız ise Eylül ayında Ata Allianz Dinamik Değişken %6,0; Ata Allianz Dengeli Değişken ise %5,0 getiri sağladı. Yıl başından beri dokuz ayda 45 yaştan daha düşük katılımcı grubuna yönelik Dinamik Değişken’ın toplam getirisi %21,9; 45 yaşın üstünde katılımcı grubuna yönelik Dengeli Değişken’in toplam getirisi ise %20,4 oldu.

   

  Bankacılıkta Reform Sinyali

  Eylül’de TCMB politika faizi olan haftalık repo faizini %3,25 puan daha düşürerek %16,5’a indirdi. Karar öncesi “daha yüksek indirim olabilir” korkusuyla yükselen döviz kuru karar sonrası yatay seyretti. Ancak hızlı düşen faizler nedeniyle yurt içi yerleşikler döviz almaya devam ettiler. TCMB’nin bundan sonraki faiz indirimlerini enflasyon beklentilerine göre ayarlayıp daha küçük adımlarla devam etmesi yerinde olur. Dolarizasyonu engellemek için enflasyonun kalıcı olarak düşmesi ve ekonomi yönetimine güvenin yeniden sağlanması gerekiyor.

  Geçen ay hem FED hem de Avrupa Merkez Bankası faiz indirdi. Ticaret savaşları nedeniyle yavaşlayan gelişmiş ekonomilerde resesyon korkusu hakim. Bunu engellemek için merkez bankaları tekrar faiz indirmeye başladı. ABD’de FED üzerinde politik baskı olması para politikasında hata yapılması ihtimalini güçlendiriyor. Avrupa’da ise İngiltere’nin AB’den çıkışı, zaten zayıf olan büyüme beklentilerini daha da zayıflatıyor.

  Dünyada Dolar ve Avro faizlerinin düşmesi Türkiye’nin dış borç bulmasını kolaylaştırıyor. Son aylarda Türk Hazine ve şirket Eurobond’larının faizlerinde ciddi düşüşler oldu. Türk Eurobond’u alanlar Dolar bazında çift haneli getiriler sağladı. Yurt dışı borçlanma imkanının geri gelmesi ekonominin daha derin bir krize sürüklenmesini engelledi. Ancak ekonomide sürdürülebilir iyileşme için güven sağlayıcı reformlar daha önemlidir.

  Bir kaç yıldır yangın söndürmekle meşgul olan ile ekonomi yönetimi, Eylül’de bankacılıkta reform sayılabilecek iki uygulama açıkladı. Bunlardan biri bankaların enerji ve inşaat ağırlıklı 46 milyar TL krediyi takibe alıp karşılık ayırmalarıdır. İkincisi ise büyük bankaların bilançosunda duran Türk Telekom hisselerinin satışı için yetki verilmesidir. Bu şekilde banka bilançolarında şeffaflık artacaktır.  2020’de bankaların kredi vermeleri için bu adımlar olumlu olacaktır.

  Mehmet Gerz

  Ata Portföy Yönetimi

  Genel Müdür / CIO

  mgerz@ataportfoy.com.tr 

   

     Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.