Ata Online
 • Tüm Ürünler
 • Hisse
 • Vadeli
 • Opsiyon
 • Fon
 • Varant
 • Döviz
 • Daha Fazla
  • Endeksler
  • Tahvil Bono
  • Repo
  • Raporlar
  • Haberler
  • Takvim
  • SSS
   Hisse
   Vadeli
   Opsiyon
   Fon
   Varant
   Döviz
   Endeksler
   Tahvil
   Repo
   Araştırma
   Haberler
   Takvim
   Sorular

  RAPORLAR Aylık Barometre

  08.07.2019 11:46

  Ata Portföy Aylık Rapor   - Temmuz 2019

  Ayın Yatırım Sözü: “Yatırım yaparken rahat olan seçenek, büyük ihtimalle çok karlı değildir.” — Robert Arnott

  Piyasalar Haziran’da Rahatlamaya Başladı

  Yılın ilk yarısını dalgalı ve baskı altında geçiren Türkiye piyasaları Haziran ayında FED’in faiz indirme mesajının somutlaşması ve İstanbul seçiminin geride kalması ile rahatlamaya başladı. Haziran’da Borsa %6,5 prim yaparken, devlet tahvili faizleri %25’ten %20’nin altına, Dolar kuru ise 5,86’dan 5,76’ya %1,8 geriledi.

  Fonlarımız Haziran ayında hem mutlak getiri, hem de kıstaslarına göre güçlü performans gösterdi: Haziran’da %8,3 prim yapan Hisse Fon’umuzun ilk yarıda altı aylık getirisi %12,7 oldu. Dengeli bir varlık dağılımı içeren çoklu varlık fonumuz Haziran’da %2,6 yükselirken, Eurobond Fonumuz Haziran’da Dolar bazında %5,7 yükseldi. Mevduatın üzerinde getiri hedefleyen ve borsa para piyasasındaki yüksek faizleri değerlendiren 3. Serbest Fonumuz ise aylık bazda %2,0; yıl başından beri %12,4 getiri sağladı. AtaAllianz BES Emeklilik fonlarımızın yılın ilk yarısında getirisi %11,5 (orta yaş için dengeli fon) ve %12,6 (gençler için dinamik fon) oldu.

  Yılın İkinci Yarısında, Borsa ve Döviz İçin İyimser; Faiz İçin Temkinliyiz

  Temmuz ayı ile birlikte yılın ikinci yarısına daha pozitif bir havada başlıyoruz. Japonya’daki G20 toplantılarından ABD ile S400 krizinin aşılacağına dair işaretler geldi. Piyasalar buna temkinli iyimser yaklaşacaktır, çünkü Trump ile ABD Kongresi arasında fikir ayrılığı olması sorunun çözümünü zorlaştırabilir. Her halükarda Trump’ın Türkiye’nin tezlerine anlayışla yaklaşması, meselenin geçen yıl yaşanan Rahip krizine dönüşmesi riskini ciddi şekilde azaltmış gözüküyor.

  Piyasaların döngüsel hareket ettiği tezinden hareketle yılın ikinci yarısının daha pozitif olmasını muhtemel görüyoruz. Döviz ve borsa konusunda faize göre daha pozitifiz. Cari açığın düzeliyor olması nedeni ile dövizde ikinci yarıda aşağı doğru olumlu sürpriz olmasını, ve Dolar bazında son 10 yılın en düşük seviyelerine gerileyen borsanın ciddi miktarda prim yapmasını bekliyoruz. Faiz beklentimiz ise daha temkinli, çünkü artan bütçe açığı kamunun borçlanma ihtiyacını yükseltecektir. Ekonomide artan dolarizasyon nedeniyle banka mevduat faizlerinin düşüşü gecikebilir. TCMB’nin de faiz indirmek için, enflasyonda kalıcı bir düşüş trendi görmesi ve piyasayı yeterince ikna etmesi daha sağlıklı olacaktır.

  Ata 1. Hisse Fon’un Dokuzuncu Yıldönümünde Endeksin 2,2 Katı Getiri Sağladı

  17 Haziran 2010’da hisse senedi fonu olarak yönetmeye başladığımız Ata 1. Hisse Senedi Fonu (AYA) geçen ay içinde dokuzuncu yılını tamamladı. Hisse seçiminde araştırmaya, kurumsal yönetişime ve davranışsal finans ilkelerine önem verdiğimiz bu fon kendi kategorisinde en yüksek ve istikrarlı getiri sağlayan fonlar arasında en başlarda yer alıyor.

  Dokuz yılda kümülatif olarak %222 net getiri sağlayan fonumuz, aynı dönemde %102 getiri sağlayan BIST-100 Toplam Getiri (temettüler dahil) endeksinin 2,2 katı getiri sağladı. Yıllıklandırılımış olarak ifade edersek Fonumuz her yıl bileşik ortalama bazında %13,9 getiri sağlarken, yılda %8,1 getiren BIST-100 Toplam Getiri Endeksi’ne göre yılda %5,7 ek getiri (alfa) sağladı.

  Birikimlerinin bir kısmını Borsada değerlendirmek isteyen yatırımcılar, Ata 1. Hisse Fon’umuzu tüm banka ve aracı kurumları kullanarak TEFAS üzerinden alabilirler.

  Türkiye 2019’un İlk Yarısını Seçimlerle Harcadı; Moody’s Not İndirdi

  Türkiye yılın ilk çeyreğini 31 Mart yerel seçimleriyle, ikinci çeyreğini ise İstanbul seçiminin tekrarı ile geçirdi. Derinleşen ekonomik krize rağmen, ekonomide popülist harcamalar devam ediyor, bütçe açığı büyüyor. Ekonomi politikasında iddialı söylemlere rağmen yerli ve yabancı yatırımcıların güveni sağlanamadı. Yerli yatırımcı, yılbaşından beri 25 milyar Dolar satın aldı. Kredi değerlendirme şirketi Moody’s, Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin dört kademe altına indirdi.

  14 Haziran’da Türkiye’nin kredi notunu B1 (Yunanistan, Ürdün, Özbekistan ve Ermenistan ile aynı not) seviyesine indiren Moody’s özetle şu gerekçeleri ortaya koydu: “Türkiye’nin kurumsallık ve politika etkinliğindeki zayıflama, ülkenin geniş ekonomik yapısını ve düşük kamu borcunu gölgeliyor. Özel ve kamu sektörünün borç ödeme imkanı, ülkenin dış borca ulaşım kapasitesi nedeniyle, birbirine bağımlı. Dalgalı kur rejimine rağmen Merkez Bankası rezervlerinde azalma normal değil ve şeffaflık sorunu yaratıyor.”

  Mehmet Gerz

  Ata Portföy Yönetimi

  Genel Müdür / CIO

  mgerz@ataportfoy.com.tr

   

   



  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.