Ata Online
 • Tüm Ürünler
 • Hisse
 • Vadeli
 • Opsiyon
 • Fon
 • Varant
 • Döviz
 • Daha Fazla
  • Endeksler
  • Tahvil Bono
  • Repo
  • Raporlar
  • Haberler
  • Takvim
  • SSS
   Hisse
   Vadeli
   Opsiyon
   Fon
   Varant
   Döviz
   Endeksler
   Tahvil
   Repo
   Araştırma
   Haberler
   Takvim
   Sorular

  RAPORLAR Aylık Barometre

  1 Mart 2018 Perşembe 17:29

  Ata Portföy Aylık Rapor - Mart 2018

  Ayın Yatırım Sözü:

  “İki zorluktan birine katlanmak zorundayız: Disiplin veya pişmanlık.” – Jim Rohr

  Piyasalar ABD Kaynaklı İlk Dalgalanmayı Atlattı

  Şubat ayı başında ABD piyasalarında enflasyon endişesi ile yaşanan sert düşüş tüm dünya piyasalarını olumsuz etkiledi. Ancak kısa süren bu dalgalanma Şubat’ın ikinci yarısında atlatıldı. %2,9’a kadar yükselen ABD 10 yıllık tahvil faizleri bu seviyede istikrar kazanmış gözüküyor. Bu nedenle 10 yıllık Dolar bazlı Türk Eurobond faizi %5,4’ten %5,7’ye yükseldi; Dolar/TL kuru Şubat’ta %1,2 arttı. Borsa ve faiz piyasaları da dalgalandı ama toparlanıp Şubat’ı yatay kapattı.

  Şubat ayında yapılan Enerjisa ve Medical Park halka arzları, Borsa İstanbul’da 2018’in yükselmeden ziyade bir genişleme yılı olacağı sinyalini verdi. Uzun zamandır bekleyen halka arzlar borsaya gelen talebi karşılayacağı için bu sene borsada 2017’deki gibi yüksek getiriler beklemiyoruz.

  Ancak iyi yönetilen hisse senedi fonlarında Borsa Endeksi’nin üzerinde getiriler elde etmek mümkün. Örneğin son 12 ayda, Ata 2. Hisse Fon’umuz %49 getiri ile %36 getiren BIST-100 Endeksinin %13,2 puan önünde gidiyor. Aynı şekilde Ata 1. Hisse Fon’umuz ise endeksin %11,4 puan önünde gidiyor. Bu fonların 5 ve 7,5 yıllık tarihçelerinde, ortalama olarak her yıl endeksin yaklaşık 10 puan üzerinde getiri ile, birikimli olarak yatırımcısına BIST-100’ün 2.5 katı getiri sağladı.

  BES’te Yeni Dönemde Ne Değişti

  1 Mart itibarı ile bireysel emeklilik sisteminde yeni bir dönem başladı. Düzenlemeye göre her emeklilik şirketi, kendi grup portföy şirketine en fazla %40 pay verebilecek. Buna göre her emeklilik şirketi en az üç farklı portföy şirketi ile çalışmaya başlıyor. 10 milyon müşterinin dahil olduğu BES sisteminde rekabet ve getiri performansını arttırmaya yönelik yapılan bu düzenlemenin amaçlanan sonucu getireceğini göremiyoruz. Müşteri portföy getirilerinin rapor edilmediği BES sisteminde, portföy şirketi seçiminin performansa göre yapılmasını beklemek iyimser bir beklentiden ileri gidemedi. Diğer yandan, getiri konusunda en önemli faktör olan fon seçiminde, müşteriye danışmanlık yapacak bağımsız yatırım danışmanlığı doğru kurgulanmadığı sürece ideal çözüm olmayacaktır.

  Ata Portföy olarak BES’te kendi planımızla yer alıyoruz. Allianz Yaşam Ata Finans BES planımızda fon seçme derdiniz yok. Yaşa göre iki değişken fondan birine girmeniz yeterli. Biz fonun içerisindeki varlık dağılımını kurala dayalı yönetiyoruz. 2017’de , 45 yaşından düşük gençlere yönelik Dinamik Değişken Fon’umuz %25,5 getirirken; 45 yaşından büyük orta ve ileri yaşa yönelik Dengeli Değişken Fon’umuz %13,8 getiri sağladı. Emekliliğe yönelik tasarruflarınızın basiretli, anlaşılır ve müşteri odaklı yönetilmesi sizin için önemliyse, kendi tasarruflarımızın olduğu bu plana hem birey hem de kurum olarak dahil olabilirsiniz: varlikyonetimi@ataportfoy.com.tr ( 0 212 310 60 04)

  ABD’de Faizler Yükseliyor mu

  Şubat ayı başında ABD borsalarında kısa süreli ama sert bir düşüş oldu. Tüm dünya borsalarını olumsuz etkileyen bu dalgalanmanın üç önemli nedeni vardı:

  1) Uzun süredir yükseliş rehavetine giren ABD ve dünya borsalarında kar satışı ve düzeltme önerilerinin artması,

  2) ABD’de enflasyonun iki aydır yükselmeye başlaması,

  3) Vergileri indiren Trump yönetiminin 2018’de 1 trilyon Dolar borçlanma ihtiyacı olması.

  Deneyimli hisse senedi yatırımcıları için bu tür dalgalanmalar doğaldır. Ancak bu düzeltmenin hızı ve şiddeti, daha önce uzun bir süre sakin giden piyasalarda alınan aşırı pozisyonların bir sonucudur. Örneğin, oynaklığın daha da düşeceği yönünde pozisyon alan 2,2 milyar İsviçre Frangı büyüklüğünde bir fon bir gecede %96 değer kaybetti.

  Dalgalanmanın kısa vadeli bu kısmı atlatılmış gözükse de asıl konu, ABD’de enflasyon ve faizlerin yükseliş sürecidir. ABD’de yıllık çekirdek enflasyon %1,8’e; 10 yıllık Hazine borçlanma faizi ise %2,9’a yükseldi. Bunun bir trende dönüşüp devamının gelmesi durumunda, FED beklenenden daha fazla faiz arttırabilir. Ancak diğer yandan, 10 yıllık ABD faizinin uzun dönem grafiğine baktığımızda, daha önce de bu tür sıçramalar olduğunu ama faizlerin düşük patikaya geri döndüğünü görmekteyiz.

  ABD faizlerinin yönü, ABD Dolar’ını, borsaları ve bizim gibi Dolar borcu yüksek tüm ülkeleri yakından ilgilendiriyor. Bu nedenle bu konuya dair çok fazla analiz ve yorum göreceksiniz. Bizim tavsiyemiz bu konuda net konuşanlara itibar etmemektir. Ancak şunu eklemek isteriz: Faizlerin ve Dolar’ın yükselmesi yönünde beklenti ve korkunun artması, aksine piyasalar açısından sağlıklıdır. Dolar borcu olanlara ayağını yorganına göre uzatma uyarısı vermektedir.

  Mehmet Gerz

  Ata Portföy Yönetimi

  Genel Müdür / CIO

  mgerz@ataportfoy.com.tr

     Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.