Ata Online

RAPORLAR Aylık Barometre

7 Şubat 2018 Çarşamba 17:21

Ata Portföy Aylık Rapor - Şubat 2018

Ayın Yatırım Sözü:

“Basiretli yatırımcının en önemli gündemi dengeli varlık dağılımıdır.” – David Swensen

Piyasalar 2018’e İyi Başladı

Piyasalar 2018’in ilk ayında olumlu bir seyir izledi. Küresel piyasalardaki iyimserlik Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere sıcak para girişini destekledi. Ocak ayında Borsa %3,6 yükseliş ile 120.000’e yaklaşırken, tahvil ve mevduat faizlerinde uzun zamandır ilk defa hafif bir gerileme yaşandı. Dolar/TL kuru yatay seyrederken; Euro/TL kurunda %3,5 yükseliş yaşandı.

Hisse senedi portföyümüzün olumlu ayrışması sayesinde Ocak’ta Ata 1. Hisse Fon (AYA) %6,6 yükseldi. Buna paralel, korumalı hisse portföyüne sahip olan Ata 1. Serbest Fon’u (AAS) Ocak getirisi %2,9’a ulaşırken; çoklu varlık (hisse+faiz+döviz) stratejisi takip eden Ata Karma Fon (AAK) Ocak’ta %2,1 getiri sağladı. Bireysel emeklilik fonlarımız ise Ocak ayında %2.4 (Dinamik değişken) ve %1.3 (Dengeli değişken) getiri sağladı.

Buna mukabil, Ata Özel Sektör Tahvil Fon’umuz (AED) Ocak ayında tahvillerini hisse senedine dönüştürme teklifi sunan Bimeks tahviline karşılık zarar yazdığı için aylık bazda %6,4 değer kaybetti. İkinci el işlem hacmi oldukça kısıtlı olan ve temerrüt durumunda  fon yatırımcıları için seçeneklerin sınırlı olduğu özel sektör tahvil fonumuzu değişken fona dönüştürme sürecindeyiz: Bu şekilde varlık dağılımında özel sektör tahvili oranını azaltıp; likidite sorunu olmayan devlet tahvili ve hisse senedine yer açacağız. Fon’un günlük bazda oynaklığı artabilir ama içeriğinin daha likit ve getiri potansiyelinin daha yüksek olması nedeniyle bu değişimin yatırımcı lehine olacağını düşünüyoruz.

2017 Piyasa Getirilerinde Borsa Birinci, Dolar Sonuncu Oldu

2017 Türkiye sermaye piyasaları açısından olumlu bir yıl oldu. %48 yükselen Borsa Istanbul’u, %23 getiri ile Euro; %22 getiri ile altın takip etti. Bireysel emeklilik fonları ve yatırım fonları sırası ile ortalama %15 ve %13 getirdi. Buna mukabil; TL mevduat, gayrimenkul ve Dolar’ın getirisi enflasyonun altında kaldı.

2017’den Çıkan Portföy Yönetimi Dersleri

Sermaye piyasalarında getirilere en az üç; hatta beş yıldan uzun bakmak gerekir. Bu nedenle 2017 getirilerine aşırı anlam yüklemeden basiretli yönetim ilkelerimizi sıralayalım:

  1. 2017 başında beklentiler genelde kötü idi. Buna mukabil getiriler iyi oldu. Demek ki ortalama beklenti piyasanın yönüne dair bizi yanıltabilir. Dolayısıyla kimsenin gelecek tahminine fazla önem atfetmeyin.
  2. Esas olan ucuz olanı almaktır. Hangi yatırım ürünü ile ilgili aşırı kötümserlik varsa o ürün ucuz ve avantajlı olur. Diğer yandan, olumlu beklentilerin aşırıya kaçtığı yatırım ürünleri pahalı hale geldiği için almamak daha iyidir.
  3. Portföyünüzde, değişik varlıklardan makul bir karışım yapın: Mevduat, gayrimenkul, hisse senedi ve döviz. Hangi varlığa ne kadar pay vereceğiniz, risk algınıza ve getiri beklentinize bağlıdır. Bu konuda finansal danışmanlık almak veya iyi yönetilen bir yatırım fonuna uzun vadeli yatırım yapmak en basiretli yaklaşımdır.

Mehmet Gerz
Ata Portföy Yönetimi
Genel Müdür / CIO
mgerz@ataportfoy.com.tr  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.