Ata Online

RAPORLAR Şirket Raporları

19 Aralık 2017 Salı 15:43

Şirket Raporu - TKFEN

İnşaat segmenti katkısıyla daha iyi kârlılık görünümü

  • Tekfen Holding için 12A hedef değerimizi TL15.00’ten TL20.00’ye revize ettik ve AL önerimizi korumaktayız. Bunun en önemli sebebi inşaat segmenti FAVÖK marjı tahminlerimizdeki yukarı revizyon, daha yüksek tutarda yeni proje alım beklentilerimiz ve kur tahminlerimizdeki yukarı yönlü revizyondur.
  • Tekfen 2018 tahminlerimize göre 6.9x F/K ile işlem görürken, 5 yıllık ortalamasına göre %9, global gübre ve inşaat benzerlerine göre sırasıyla %53 ve %56 ıskonto ile işlem görmektedir. Özelikle inşaat segmentinde önümüzdeki dönemde beklenen güçlü sonuçların açıklanmasıyla birlikte, benzerlerine olan iskontonun daralmasını beklemekteyiz.
  • Tekfen’in 2017 karından %35 dağıtım oranıyla TL253mn temettü dağıtmasını beklemekteyiz. (%4.3 temettü verimliliği)

Beklentilerimizde yukarı revizyon. Tekfen’in 2017 ve 2018 için FAVÖK beklentimizi %8 ve %33 arttırdık. Bunun en önemli nedeni, inşaat segmentindeki yaptığımız yukarı revizyonlardır. 2018 yılı için inşaat FAVÖK marjının %10.0 olmasını beklemekteyiz (önceki: %8.5) Öte yandan, gübre segmentinde, 2018’de daha karlı olan yurtiçi satışların artmasıyla hem ciroda hem de FAVÖK marjında yukarı yönlü revizyon yaptık.

Libya’daki zarar yazılan inşaat işinden olası tazminat pozitif sürpriz olabilir. Hatırlanacağı üzere Tekfen Libya’daki inşaat işini yarıda bırakmak zorunda kalmış ve 82mn dolar zarar kaydetmişti. Bununla ilgili olarak Uluslararası Tahkim’e yaklaşık 220mn dolarlık tazminat davası açılmıştı. Tekfen davanın önümüzdeki 6 ay içinde sonuçlanmasını beklediğini açıkladı.

Bu dava ile ilgili olası alınacak tazminatın Tekfen için pozitif olacağını düşünüyoruz.

Riskler. 1) Yavaşlayan yeni iş alımları, 2) İnşaat işlerindeki yoğunlaşma riski (projelerin %64’ü Katar’da) 3) İnşaat işlerindeki yavaşlama ya da iptaller.Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.