Ata Online

RAPORLAR Günlük Bülten

13 Eylül 2017 Çarşamba 09:33
Günlük Bülten / Endekste yön arayışı devam ediyor

BIST: Endeks dün küresel piyasalardan ayrışarak satış baskısı altında kalmıştır. Gün sonuna doğru gelen alımlar ile günlük kayıplarını kısmi olarak toparlamıştır. Endeksin yeni güne yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Açılışın ardından 109,500 direnç noktasını takip edeceğiz. 109,500 direnç noktasını kırması durumunda yükselişlerin 110,000 seviyesini takip edeceğiz. Olası geri çekilmeler yaşanması durumunda 109,000 seviyesinin altında 108,600 destek noktasını takip edeceğiz. Endekste genel volatilitenin artacağını düşünüyoruz. Yabancı takası oranı son bir hafta da yüzde birin üzerinde geri çekilmiştir.

Direnç: 109,500 – 110,000 – 110,500 Destek: 109,000 – 108,600 - 108,000

Küresel Piyasalar: Global normalleşmeye bağlı risk iştahı devam etmektedir. ABD10-yıllık tahvil faizi 2.13 den 2.17’e yükselirken Dolar dün gelişmekte olan piyasa para birimleri karşısında değer kazandı. Lira değer kaybında başı çekerken geçtiğimiz Perşembe günü %11.70 civarında olan gecelik swap faizinin dün sabah %6’nın altına kadar gerilemesi liradaki negatif ayrışmanın nedeni olarak görünüyor. Düşen stoklar sonrası petrol hafif yükselirken, altınında hafif değer kazandığını görmekteyiz. Apple’nın yeni modeli hafif hayal kırıklığı yaratırken lansman sonrası hisselerinin ve tedarikçilerin bir miktar kar satışları ile  karşılaştığını söyleyeybiliriz. Bu sabaha baktığımızda Asya’da seyir karışık, ABD vadelileri hafif negatif bir günü işaret etmektedir. €/$ önemli ABD verileri öncesi yükselirken tekrardan 1.2000 sınırını zorlamaktayken, DXY ise 92.00 in altında kalmaya devam ediyor. Günün en önemli verisi TSİ 15:30’da açıklanacak ABD üretici fiyatları enflasyonu olacak. Tüketici enflasyonunun öncü verisi olan bu veride beklentinin üzerinde bir açıklama doların değer kazancına, aksi bir durum ise değer kaybına neden olabilir.

Faiz: Dün Dolar karşısında değer kaybeden TL düşen swap oranlarından negatif etkilenirken, bu sabaha güç kazanma çabası içinde başlamaktadır. Doların global değer kaybı bu sabah ki hareketin sebebi olarak gözükmektedir. Dün artan volatilite bugün de devam edebilir. 3.40 – 3.45 günlük hareket aralığımız olarak durmaktadır. Dünkü ihaleler sonrası günü yatayda tamamlayan 10 yıllık tahvil faizi hem kurda tekrardan artan oynaklığı hem de tekrardan yükselen global faizleri takip etmektedir. Bugün de sıkışık seyrin devamı gelebilir. Tahvil faizlerinde aşağı yönlü potansiyelin oldukça düşük olduğunu düşünmeye devam ediyoruz. 10 yıllık tahvilde günlük hareket aralığımız 10.70 – 10.60 olarak gözükmektedir.

Ekonomik Takvim

ATA YATIRIM MÜŞTERİLERİNİN EN ÇOK ALDIĞI VE EN ÇOK SATTIĞI HİSSELER (KONSOLİDE)

Dün Yapılan Net Alım Satımlar

Yabancı Takas Oranı (%)

Yabancı Takas Oranı 11 Eylül 2017 itibariyle %65.37 seviyesindedir.

BIST 100 Kapanış&HacimBurada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.