Ata Online

RAPORLAR Günlük Bülten

15 Mayıs 2017 Pazartesi 09:45

Günlük BültenKüresel piyasalarda pozitif hava devam ediyor…

BIST: Endeks geçtiğimiz hafta genel olarak negatif ve yatay hareketler sergilemiştir. Biz endeksin yeni haftaya pozitif açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Açılışın ardından 95,500 ara direnç noktasına doğru yükselişler devam edecektir. 95,500 direnç noktasını kırması durumunda 96,000 seviyesini takip edeceğiz. 96,000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşmeden endekste alımlar sınırlı kalacaktır. 96,000 direnç noktasının kırılması durumunda yeni tarihi zirve rekor seviyelerinin geleceğini düşünüyoruz. Olası geri çekilmelerde 94,500 ve 94,000 destek noktasını takip edeceğiz.

Direnç: 95,500 – 96,000 – 96,500 Destek: 94,500 – 94,000 – 93,000

Küresel Piyasalar: Cuma günü beklentiler altında kalan CPI ve perakende satışlar verileri sonrası Dolar değer kaybederken, tahvil faizleri hızla geriledi. Piyasa, hala Haziran artırımına kesin gözle bakarken sonrası için daha güvercin bir FED politikası beklentisi yaşanan hareketin ana sebebidir. €/$ paritesi 1.0930 direncinden işlem görürken, DXY 99.00’un hemen üzerindedir. Gerileyen tahvil faizleri altın fiyatlarını canlı tutarken 1232 ABD$ seviyesindeyiz. Rusya ve Suudilerin arz kısıtısını 9 ay daha uzatmak için anlaştılar haberi ile petrol yükselişte, Brent petrolde 51.50 ABD$ seviyesindeyiz. Haftasonu yaşanan siber saldırılar şu an için piyasalar üzerinde etki yaratmamış durumdadır. Asya’da seyir karışık, ABD vadelileri ise hafif artıdadır. New York FED imalat endeksi günün tek önemli verisini oluşturmaktadır.

Faiz: Dolar’ın yurtdışında değer kaybı TL’ye destek verirken, gerileyen ABD tahvil faizleri de diğer olumlu bir gelişmedir. Sepet bazda bakıldığında TL’deki değer kazancı oldukça sınırlı olsa da, $/TL’de 3.5600 desteğinin hemen üzerindeyiz. Kırılması halinde 3.5400 test edilebilir. Tahvil faizleri de güne olumlu bir başlangıç yapıyor. ABD tahvil faizleri ve gerileyen kur olumlu yönde destek verse de, aşağı yönlü potansiyelin az olduğunu düşünmekteyiz. 10.60 – 10.70 günlük hareket aralığımız olarak gözükmektedir.

Ekonomik Takvim

Makro ve Şirket Haberleri

Bizim Toptan <BIZIM TI> geri alım programı dahilinde ağırlıklı 11.44TL fiyattan 15 bin lot hisse geri alımı yaptı.

Ata Yatırım Araştırma Ekibinin Temel ve Teknik Önerileri

ATA YATIRIM MÜŞTERİLERİNİN EN ÇOK ALDIĞI VE EN ÇOK SATTIĞI HİSSELER (KONSOLİDE)

Dün Yapılan Net Alım Satımlar

Yabancı Takas Oranı (%)

BIST 100 Kapanış&HacimBurada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.