Ata Online

RAPORLAR Aylık Barometre

2 Mayıs 2017 Salı 15:46

Ata Portföy Aylık Rapor - Mayıs 2017

Ayın Yatırım Sözü:

"Piyasalarda, düzeltmeleri öngörme çabası, yatırımcıya, düzeltmenin kendisinden çok daha fazla kaybettirir.”
– Peter Lynch

Piyasalarda Normalleşme Hız Kazanıyor

Referandumun geride kalması ile ekonomi ve piyasalar normalleşmeye başladı. Borsa Endeksi Nisan ayında %6,4 yükseliş gösterdi, Dolar kuru ise %2,3 geriledi. Faiz tarafında ise henüz bir rahatlama yok çünkü %11,3’e kadar çıkan enflasyonun (yarın açıklanacak Nisan enflasyonu ile birlikte) %12’ye yaklaşması bekleniyor. Enflasyondaki artışı dizginlemek için, TCMB geçen hafta geç likidite penceresi faizini %0,5 artışla %12,25’e çıkartarak piyasalara güven vermek için bir adım attı.

Dünya piyasalarında da Fransa seçimleri sonrası sakin bir seyir hâkim. Piyasalardaki iyimserliğin faizlere yansıması için Türkiye’ye yabancı sermaye akışının başlaması gerekiyor. Kısa vadeli döviz hareketlerinin yansımasını döviz kurundan takip ediyoruz. Dövizde düşüş olduğu sürece piyasalardaki iyimser gidişat Mayıs’ta da devam edebilir.

Bu beklentilere paralel, model portföyümüzde hisse senedi oranını %15’ten %18’e çıkardık. Serbest Fon stratejimizde, Borsa Endeks hedefimizi ise 95.000’den 100.000’e yükselttik. Seçim öncesi temkinli tutumumuzu kademeli bir şekilde değiştirip, Mayıs ayında Borsa’daki yükseliş trendini daha fazla değerlendirmeyi planlıyoruz.


Nisan’da Hisse Fonlarımız %8,1 Getiri Sağladı

Nisan ayında hisse senedi fonlarımız (Ata 1. ve 2. Hisse Fonları) %8,1 getiri ile Borsa endeksinin %1,7 puan üzerinde getiri sağladı. Böylece yılbaşından beri hisse fonlarımızın getirisi %25’e ulaşarak, aynı dönemde %21 getiren BIST- 100 Endeksi’nin %4 puan önünde gitmektedir. Son 12 ayda ise hisse fonlarımız Borsa Endeksi’nin sırasıyla %11 ve %12 puan önünde gitmektedir.

Varlık dağılımını kurala dayalı yönettiğimiz Ata-Allianz BES Emeklilik Planımızda, gençlere yönelik (45 yaş altı) emeklilik fonumuz Nisan ayında %4,0 getiri sağlarken; ileri yaşa yönelik daha temkinli olan (45 yaş üstü) emeklilik fonumuz %1,9 getiri sağladı. Bu iki fonun yılbaşından beri getirileri sırasıyla %12,4 ve %6,1’dir. Fon seçiminin yaşa göre yapıldığı bu BES planında, Ata Grubu çalışanları ile birlikte, dışardan katılmak isteyen birey ve kurum BES tasarruflarını da yönetmekteyiz.

Kamu Fonlarının Piyasaya Girmesinin Artı ve Eksileri

Referandumun geride kalmasıyla birlikte, uzun süredir tedirgin olan piyasalar ve ekonomi iyimser beklentileri satın almaya istekli gözüküyor. Ekonomiyi desteklemek için devreye sokulan kamu teşviklerinden en önemlisi olan Kredi Garanti Fonu, kredi talebinin canlanmasını sağladı. Fakat geçici olan bu teşvikler yılın ikinci yarısında bütçe disiplinine geri dönülünce azalacak.

Özel sektör ve yabancı doğrudan yatırımlarının başlaması için Türkiye’nin ekonomi, hukuk ve siyasi alanda istikrarı ön plana çıkarması gerekiyor. Öncelikle ekonomi yönetiminde bütünlük sağlanıp, TCMB’nin, kamu denetim kurumları ve yeni kurulan Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) bağımsız ve rasyonel işleyişi güven altına alınmalıdır. Ekonomiye teşviklerle destek veren kamu, sermaye piyasalarına ise denetleyici ve düzenleyici olarak müdahil olmaktadır. Ancak, TVF’nin kurulması ile kamunun sermaye piyasasına bir oyuncu olarak girmesi söz konusu. Piyasalarımızın sığlığı dikkate alınırsa, TVF’nun Borsa’ya doğrudan girmesi, piyasayı domine edip, balon ve takiben gereksiz dalgalanma nedeni olabilir.

Yerli kurumsal yatırımcı tabanının yetersiz olduğu ülkemizde Varlık Fonu, İşsizlik Fonu veya ilerde kurulması muhtemel Kıdem Tazminatı Fonu gibi kamu fonlarının hisse senedi, özel sektör tahvili veya faizsiz sermaye piyasası araçlarına yatırım yapması eşyanın tabiatına aykırı değil. Şu kadar ki, varlık yönetim stratejilerinin basiretli dünya örneklerine göre kurgulanıp, portföy yönetim şirketlerine delege edilerek piyasanın doğal işleyişinin bozulmamasına özen gösterilmelidir.

ATA Fonları Performans TablosuBurada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.