Ata Online

RAPORLAR Günlük Bülten

20 Nisan 2017 Perşembe 09:33

Günlük Bülten / Endekste yön arayışı devam ediyor…

BIST: Endeks dün ana direnç noktası olan 92,000 seviyesini kıramadı ve satış baskısı altında kaldı. Endeksin yeni güne yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Açılışın ardından 91,000 direnç noktasını kırması durumunda 91,500 direnç noktasına kadar yükselişlerin devam edeceğini düşünüyoruz. Endekste ana direnç noktası 92,000 seviyesidir. Belirtilen direnç noktası kırılmadan yükselişlerin hızlanacağını düşünmüyoruz. 92,000 direnç noktasının kırılması endekste alımları
hızlandırarak devam ettirecektir. Olası geri çekilmelerde 90,500 destek noktasının kırılması durumunda 90,000 destek noktasını kadar satışlar gelebilir. Biz genel olarak endeksin 90,000 destek noktasını kıracağını düşünmüyoruz.

Direnç: 91,000 – 91,500 – 92,000 Destek: 90,500 – 90,000 – 89,500

Küresel Piyasalar: ABD hisse senetleri vergi reformu hayal kırıklığını yaşamaya devam ederken, tahvil faizleri görmüş olduğu 2.1650 dibinden yukarı yönlü tepki vermeye çalışıyor. Dolar belli başlı para birimlerine karşı zayıf seyrini korurken, altın 1280 ABD$ seviyesinde yatay konumdadır. Dün gelen rakamlar ABD’de güçlü üretimi işaret etmesiyle petrol hafif gerilerken, bu sabah Japonya’dan gelen ihracat verisi son 2 yılın en güçlü verisini işaret ederken, petrolün hafif yukarı yönlü tepki vermesine yol açtı. Dün akşam açıklanan Bej Kitap raporuna göre, ABD ekonomisi, geçtiğimiz birkaç hafta boyunca "ılımlı ve ölçülü" bir aralıkta büyümesini sürdürdü. İşgücü piyasasının sıkılığı, maaş artışlarına yardımcı olurken, tüketici harcamaları karışık seyretti. Rapor etkisinin piyasalar üzerinde nötr olduğunu görmekteyiz. Bu sabah Asya borsaları hafif alıcılı, ABD vadelileri ise yatay konumdadır. Vergi reformuna ilişkin hayal kırıklığı hisse senetleri üzerinde baskı yaratmaya devam edebilir. ABD haftalık işsizlik başvuruları, Philly FED imalat endeksi günün öne çıkan verilerini oluşturmaktadır.

Faiz: Dolar/TL yurtdışından gelen haber akışına göre hareket etmeye devam ediyor. Dolar’ın yurtdışındaki zayıf seyri aşağı yönlü baskı oluştururken tepkinin çok sınırlı, sıkışmanın ise devam ettiğini görmekteyiz. İçeride bir türlü düşmeyen siyasi tansiyon TL’nin diğer para birimlerinden bir miktar daha düşük performans sergilemesine yol açmaktadır. 3.6800 seviyesi önemini korumaya devam etmektedir. Altında kalındığı sürece 3.6500 – 3.6800 bandı, üzerinde ise 3.6800 – 3.7150 geçerli olmaya devam edebilir. Tahvil tarafında ise sıkışma devam etmektedir. Dün bir miktar yükselen global faizlere tepki vermeyen 10 yıllık tahvil faizi genelde kurdaki yatay seyirden moral buldu. Bugün de sıkışma devam edebilir. 11.00 – 10.85 geçerli olacak bant olmaya devam edebilir.

Ekonomik Takvim

Makro ve Şirket Haberleri

Bizim Toptan <BIZIM TI> geri alım programı dahilinde ağırlıklı 11.68TL fiyattan 15 bin lot hisse geri alımı yaptı.

Ata Yatırım Araştırma Ekibinin Temel ve Teknik Önerileri

ATA YATIRIM MÜŞTERİLERİNİN EN ÇOK ALDIĞI VE EN ÇOK SATTIĞI HİSSELER (KONSOLİDE)

Dün Yapılan Net Alım Satımlar

Yabancı Takas Oranı (%)

BIST 100 Kapanış&HacimBurada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.