Ata Online

RAPORLAR Sektör Raporu

6 Nisan 2017 Perşembe 17:29
Otomotiv: Mart Ayı Yurtiçi Hafif Araç Satışları

Dayanıklı Mart ayı satışlarının ardından, bir diğer test Nisan ayında gerçekleşecek…

Mart 2017’de Türkiye Hafif Araç satışları, 68-75 bin adet seviyesinde olan ay ortası indikasyonlarına paralel, 67 bin adet olan beklentimizin üzerinde yıllık bazda %11.0 azalarak 73.8 bin adet seviyesinde gerçekleşti. Segmental bazda, Binek Araç satışları Mart 2017’de %13.1 daralırken, Hafif Ticari Araç satışları aynı dönemde yıllık bazda %4.1 daralma gösterdi.

Mart sonu itibariyle satış trendi talebin kısmen dayanıklı olduğunu gösterdiğine inanıyoruz. Geçmişe bakıldığında Mart ayının yıl sonu için güvenilir bir indikatör olmasına rağmen pazardaki oyuncuların stok azaltma stratejisinin satışları daha dayanıklı gösterdiğini söyleyebiliriz. 2017 yıl sonunda hafif araç satışlarında %20 daralma beklentimizi korurken, Nisan 2017’de Hafif Araç satışlarının yıllık bazda %14 azalarak 73 bin adet seviyesinde gerçekleşmesini beklemekteyiz.

Pazar oyuncularının stratejileri ve stok durumlarına dayanarak TL’nin Euro karşısındaki zayıf durumu ve kurdaki muhtemel iniş-çıkışların önümüzdeki dönemde fiyatların artmasına yol açabileceğini düşünüyoruz. Pazar görünümünü şekillendirecek ana unsurun fiyatlama ve satış hacmi dengesi olacağını düşünmekteyiz.

Yüksek faiz oranları, zayıflayan satın alma gücü, ve azalan harcanabilir gelirin yüksek baz etkisiyle birleşmesi 2017 otomotiv satışlarındaki muhtemel daralmanın ana unsuru olacaktır. Araç yenileme döngüsünün geçtiğimiz yıl sona erdiğini ve makroekonomik görünümün otomotiv talebini desteklemediğini düşünmekteyiz.

Baz senaryomuza göre, 2017’de Türkiye Hafif Araç satış hacminin %20 daralarak 791 bin adet seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. İyimser senaryomuza göre ise daha iyi ekonomik koşulların oluşması ile Türkiye Hafif Araç satışlarında aynı dönemde %7 daralma öngörmekteyiz. Kötümser senaryomuzda ise TL üzerinde oluşabilecek beklenenden yüksek baskı ve zayıf ekonomik aktiviteden kaynaklanabilecek Türkiye Hafif Araç satışlarında %30 daralma öngörmekteyiz.

Takip ettiğimiz otomotiv sektöründe, devam eden büyüme hikayesiyle Tofaş’ı en beğendiğimiz şirketler listesinde tutmaya devam ediyoruz. Mart ayında Opel aylık bazda 192 baz puan artışla en fazla pazar payı kazanan oyuncu olarak pazar payını %5.4 seviyesine ulaştırırken, Doğuş Otomotiv aynı dönemde 229 baz puan azalışla en çok pazar payı kaybederek Pazar payı %17.1 seviyesinde gerçekleşmiştir. Aynı dönemde en çok pazar payı kazanan ikinci şirket olan Tofaş’ın pazar payı, bizim yıl sonu beklentimiz olan %12.9’a paralel, aylık bazda 156 baz puan artışla %13 seviyesinde gerçekleştirmiştir. Ford Otosan’ın tamamı ithal olan Binek Araç portföyünün 2017’de daha dayanıksız bir görünüme sahip olacağını öngörmekteyiz. Ayrıca ÖTV artışı ile iç pazara bağlı olan ve tamamı ithal araç olan portföyü sebebiyle en çok Doğuş Otomotiv’in etkileneceğini söyleyebiliriz.

Yurtiçi Hafif Araç Satışları (adet)

Yurtiçi Hafif Araç Satışları (pazar payı)Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.