Ata Online

RAPORLAR Aylık Barometre

4 Nisan 2017 Salı 17:25
Ata Portföy Aylık Rapor - Şubat 2017

Ayın Yatırım Sözü:

"Yatırım yaparken, rahat olan nadiren kârlı seçenektir.” – Robert Arnott

FED ve TCMB Piyasaları Şimdilik Rahatlattı

Mart ayında piyasalar küresel bazda olumlu seyretti. ABD’de FED faizi küresel krizden beri üçüncü kez arttırarak %1’e çıkardı. Enflasyon ve işsizliğin dengeli olduğu mesajını veren FED, 2017’de iki kez daha, 2018’de ise üç kez faiz artışı işareti verdi. Bu öngörüyü makul bulan piyasalar küresel bazda olumlu tepki verdi. Ancak FED’in 2017 ve 2018 büyüme tahmini %2 civarında iken Trump büyümeyi %4’e çıkarma sözü vermişti. Trump’ın icraatına göre FED faizleri daha fazla arttırmak zorunda kalırsa piyasalar için olumsuz bir sürpriz olabilir.

TCMB ise normal politika faizlerini (haftalık %8, gecelik: %9,25) sabit tuttu ancak geç likidite faizini %11’den %11,75’e arttırdı. Böylece TCMB, ortalama fonlama maliyetini de %11,3’e kadar yükseltti. Enflasyonun bir süre daha belirgin şekilde yüksek seyredeceğini tahmin eden TCMB kısa vadeli faizleri likidite yolu ile arttırarak hem yükselen enflasyona hem de dövizdeki dalgalanmaya karşı mücadele veriyor.

TCMB’ye göre, yurt içi talep hala zayıf seyrediyor ama toparlanan Avrupa Birliği’ne ihracatın artması ve geçici teşvik ve tedbir kararları iktisadi faaliyeti destekliyor. Ancak büyüme potansiyelinin önemli ölçüde artması için TCMB, yapısal reformların hayata geçirilmesinin altını çiziyor.

Mart’ta Fon Getirilerimiz Kıstaslarını Geçti

Mart ayında fonlarımız kendi kıstaslarına göre daha iyi getiri sağladılar. Örneğin hisse senedi fonumuz Mart’ta %1.2 getiri ile %-1.1 kaybettiren BIST-100 Endeksinin %2.3 üstünde getiri sağladı. Korumalı bir modelle ve mutlak getiri stratejisiyle yönettiğimiz Ata 1. Serbest Fon, Mart ayında %2.1 pozitif getiri sağladı.

Varlık dağılımını kurala dayalı yönettiğimiz BES fonlarımızdan büyüme amaçlı olan Mart’ta %1.3; gelir amaçlı olan ise %0.9 getiri sağladı. Katılımcılarımızı fon seçme yükünden kurtardığımız ATA-Allianz BES planımız ATA Holding çalışanları ile birlikte Grup dışı kurumsal ve bireysel yatırımcılara da açık bulunuyor.

Kredi Kuruluşları Olumsuz Sinyal Veriyor

Moody’s’in 17 Mart’ta Türkiye kredi notu görünümünü negatife indirdiği açıklamada da belirttiği gibi, Türkiye’deki siyasi ortam son birkaç yıldır yapısal ekonomik reformların geri planda kalmasına neden oldu. 1994 ve 2001 krizlerini hatırlarsak, FED’in hızlı faiz arttırdığı küresel bir ortamda Türkiye gibi dış açığı olan bir ülkenin ekonomik hata yapma lüksü bulunmuyor.

Trump’ın agresif büyüme planlarını 2018’e ertelemesi FED takvimi açısından Türkiye’ye bir senelik icraat dönemi tanıyor. Türkiye, ekonomide güveni tesis etmek için, referandumun ardından, kredi derecelendirme kuruluşları dahil, rasyonel eleştirileri dikkate almalıdır. Çünkü turizm gelirleri bu yaz daha da düşerse (ki Avrupa ile yaşanan sorunlar öyle gösteriyor), oluşan döviz açığını kapatmak için, küresel sermayeye ihtiyaç daha da artacak.Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.