Ata Online

RAPORLAR Günlük Bülten

16 Mart 2017 Perşembe 09:33
Günlük Bülten / FED Sonrası Gözler TCMB’de…

BIST: Endeks dün genel olarak pozitif işlemler sergilese de 90,000 direnç noktasını kıramamıştır. Endeksin yeni güne pozitif açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Açılışın ardından 90,000 direnç noktasını test edeceğini öngörmekteyiz. 90,000 direnç noktasının kırılması durumunda yükselişlerin kademeli olarak 91,000 seviyesine doğru devam edeceğini düşünüyoruz. Olası geri çekilmelerde 89,000 ana destek noktamız olarak karşımıza çıkmaktadır. FED’in faiz artırımının ardından Dolar’da genel olarak geri çekilmeler devam etmektedir. Gözler içeride TCMB’da olacak beklentileri karşılayan bir faiz artırımını gerçekleştirmesi durumunda Dolar/TL’de geri çekilmeler devam edecek ve piyasada pozitif hareketlerin devam edeceğini düşünüyoruz.

Direnç: 90,000 – 91,000 – 91,800 Destek: 89,000 – 88,500 – 88,000

Küresel Piyasalar: Ve korkulan olmadı, FED faiz arttırmasına rağmen güvercin karşılanan açıklamalar ile 2017 de toplam 3 faiz arttırım beklentilerini kuvvetlendirdi. Açıkmaların detayında kullanılan “moderate yani ılımlı büyüme” ifadesi ve bilanço küçültme konusuna girilmemesi piyasalara moral veren en önemli sebeptir. İlk piyasa tepkisi olarak borsalar değer kazanırken, tahvil faizleri ile hızla geriledi. 10 yıllık tahvil faizleri 10 baz puan düşerek 2.50’in altına gerilemiş durumdadır. Dolar tüm dünyada değer kaybederken ve altın ve emtialar yukarı yönlü hareket etmektedir. Buna ek olarak Hollanda seçimlerinden piyasaları sevindiren sonucun çıkmasıda özellikle € ya destek verirken €/$’da 1.0730 seviyesindeyiz. Hareketin devamı halinde 1.0800 hedeflenebilir. DXY ise tekrardan 100.50 seviyesine gerilemiş durumdadır. Bugün özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarında mini rahatlama rallileri görebiliriz. Öte yandan, BOJ faizleri sabit tutarken, Çin merkez bankası repo faizlerini arttırdı. Bugün BOE faiz kararı, ABD inşaat izinleri, Philly FED ve haftalık işsizlik başvuruları günün önemli verilerini oluşturmaktadır.

Faiz: FED sonrası rahatlayan tüm gelişmekte olan ülke kurları arasında TL en iyi performansı gösterenlerden biri konumundadır. Bugün kritik PPK’dan beklenti GLP de 100 baz puan arttırım yaparak TCMB’nin piyasanın bir miktar önüne geçmesidir. Böyle bir durumda TL’deki değerlenmenin devamını ve 3.67 desteğinin kırılması halinde 3.65 seviyesinin görülececeğini düşünüyoruz. Dünü kısmi alımlarla tamamlayan tahvil cephesinde bugüne kuvvetli bir açılış beklemekteyiz. Hem gerileyen kur hem de ABD tahvil faizleri orta ve uzun vadeli tahvillere moral verecektir. 10 yıllık tahvilde 11.10 seviyesi hedeflenebilir.

Ekonomik Takvim

Makro ve Şirket Haberleri

İşsizlik oranı Aralık ayında aylık bazda 60 baz puan artarak %12.7 olarak gerçekleşti. (Bloomberg tahmini: %12.4)

İşgücüne katılım oranı Aralık ayında aylık bazda 50 baz puan azalarak %51.6 seviyesinde gerçekleşirken, genç işsizlik oranında ise aylık bazda 140 baz puan artarak %24.0 olarak gerçekleşti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü istatistiklerine göre ise; işsizlik oranı Aralık ayında aylık bazda 20 baz puan artarak %12.0 olarak gerçekleşti. Genç işsizlik oranı ise aylık bazda 80 baz puan artarak %22.5 olarak gerçekleşti.

İşsizlik oranı Aralık ayında aylık bazda 60 baz puan artarak %12.7 olarak gerçekleşti. (Bloomberg tahmini: %12.4)

Pegasus <PGSUS TI> toplam yolcu sayıcı Şubat ayında yıllık bazda %3.3 artış gösterdi. <Nötr>

2A17’de toplam yolcu sayısı artışı böylelikle yıllık bazda %3.8 seviyesine ulaştı.
Segmental bazda, yurtiçi yolcu sayısı yıllık bazda Şubat ayında %0.3 artış gösterirken, uluslararası yolcu sayısı aynı dönemde %8.9 artış gösterdi.
Toplam doluluk oranı Şubat ayında yıllık bazda 290 baz puan artışla %80.3 seviyesine ulaştı.
2017 yılında Pegasus’un toplam yolcu sayısının %4.0 artış göstermesini beklemekteyiz.


Tav Havalimanları <TAVHL TI> Al Rajhi Grup ile %50 ortaklıkla Suudi Arabistan Yanbu Havalimanını 30 yıl süre ile işletecek. <Hafif Olumlu>

Yanbu Havalimanı 2016 yılında yaklaşık 1 milyon yolcuya hizmet verdi.

Tav’ın bu yeni kontrattan elde edeceği yolcu artışı, 2016 yılında Atatürk Havalimanı uluslararası ayrılan yolcu sayısınının %4.8’ine tekabül etmektedir.

Yolcu başına gelir Medine Havalimanı şartlarına benzer olduğu takdirde, %4.8 olan ek yolcu katkısının ciro bazında oranı %10-13 bandına ulaşabilecektir.

Yeni terminal yatırımı ile toplam yolcu kapasitesi 3 milyon yolcu seviyesine ulaşabilecektir.

Yeni kontratın mütevazı ölçeği itibariyle gelişmeyi hafif olumlu karşılıyoruz.

Ata Yatırım Araştırma Ekibinin Temel ve Teknik Önerileri


ATA YATIRIM MÜŞTERİLERİNİN EN ÇOK ALDIĞI VE EN ÇOK SATTIĞI HİSSELER (KONSOLİDE)

Dün Yapılan Net Alım SatımlarBurada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.