Ata Online

RAPORLAR Aylık Barometre

2 Şubat 2017 Perşembe 16:11
Ata Portföy Aylık Rapor - Şubat 2017

Ayın Yatırım Sözü:

"İki tür tahminci vardır: Bilmeyenler ve bilmediğini bilmeyenler.” – John K.Galbraith

Piyasalarda Fırtına Sonrası Sükûnet Oluşmaya Başlıyor

Ocak ayında döviz kurlarındaki artışa rağmen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini arttırmadı. Ancak bankalara sağladığı kısa vadeli fonlamanın kompozisyonunu değiştirmek suretiyle ortalama fonlama maliyetini 200 baz puan arttırarak %8,3’ten %10,3’e yükseltti. Diğer yandan ABD Başkanı Trump’ın ilk konuşma ve icraatları Dolar negatif algılandığı için Dolar’ın yükselişinin de kesintiye uğraması ile Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere bir miktar sermaye girişi oldu. Fitch’in kredi notu indirimine rağmen piyasalarda göreli bir rahatlama gördük. Bunun nedeni Türkiye ile ilgili olumsuz gelişmelerin büyük ölçüde fiyatlara yansımasıydı.

Şubat ayında piyasayı etkileyecek konu olarak Suriye görüşmeleri, Trump’ın icraatları ve Türkiye’de referandum kampanyalarını görmekteyiz. Suriye’de savaşın bitiyor olmasını, Türkiye’yi jeopolitik ve ekonomik açıdan en olumlu etkileyecek konu olarak görmekteyiz. Trump’ın potansiyel politika hataları yanında, rekabet açısından zayıf Dolar isteğini danışmanları vasıtasıyla dillendirmeye başlamasını da gelişmekte olan ülkelere sermaye akışı açısından potansiyel bir pozitif olarak görüyoruz. Buna karşın, Türkiye’de başlayacak olan referandum kampanyasının ekonomi gündemini geri plana itmesi negatif bir beklenti olabilir.

Forbes’un Beş Yıllık Getiri Sıralamasında Altı Kategorinin Dördünde İlk Üçte Yer Aldık

Fonlarımız 2017 yılına iyi bir başlangıç yaptı. Ocak ayında %10’a yakın getiri sağlayan Hisse Fon’umuzun son bir yıllık getirisi %25.6’ya ulaşarak BIST-100 endeksinin %8.2 üstüne çıktı. Hisse ve tahvilden oluşan Karma Fon’umuz ise Ocak’ta %4 getiri sağladı 

Forbes Dergisi (Şubat 2017 sayısı) son beş yılın en iyi getiri sağlayan fonlarını seçtiği sıralamasında, altı kategorinin dördünde ilk üçte yer alan tek portföy şirketi ATA Portföy oldu. Forbes’ın uzun döneme bakarak yaptığı bu sıralamanın, portföy yönetimi rekabetinin başlayacağı bireysel emeklilik sistemi için yol gösterici olduğunu düşünüyoruz.

Dengeli Karma Fonlar 1.si (18 Fon Arasında):                  ATA Portföy Karma Fon

Uzun Vadeli Tahvil Bono Fonları 1.si (15 Fon Arasında): ATA Portföy Uzun Vadeli Borçlanma Araçları Fonu

Hisse Senedi Yoğun Fonlar 2.si (39 Fon Arasında):          ATA Portföy Birinci Hisse Fon

Özel Sektör Tahvil Bono Fonları 2.si (10 Fon Arasında):  ATA Portföy Özel Sektör Tahvil Fonu 

Özel Emeklilik Fonları Neye Yatırım Yapıyor

Çalışan maaşlarından zorunlu kesintiyle düzenli büyüyen İşsizlik Fonu 2016 sonu itibarı ile 100 milyar TL’yi geçmiştir. Kamu eliyle yönetilen İşsizlik Fonu kamunun borçlanma faizini düşük tutmada önemli bir birikimdir.

Özel birikimlerden oluşan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ise 2016 yılında 6,6 milyon katılımcı ve 62 milyar TL fon birikimine ulaştı. 2017 başında devreye giren Otomatik Katılım Sistemi (OKS) ile özel emeklilik birikimleri bir kaç yılda 100 milyar TL’ye ulaşacak. Bu özel birikimin adresi ise fonlar vasıtasıyla sermaye piyasaları ve reel ekonomi olmalıdır. İşte bu noktada BES fonlarının varlık dağılımına göz atalım: Uzun vadeli bu fonların hisse senedi oranının sadece %12’de kalması hem katılımcı hem de ülke ekonomisi açısından basiretli bir oran değildir. Dünya örneklerinde hisse senedi oranı %40-50’ye kadar çıkabilmektedir.  

Fon dağılımında %45 yer tutan devlet tahvili ise katılımcılar açısından potansiyel getiri kaybına neden olmaktadır. Devlet tahvili faizleri enflasyonun sadece %1-2 üzerinde getiri sağlarken, yaklaşık %2-5 ek faiz veren özel sektör tahvilleri ile %3-7 civarında yıllık reel getiri sağlamak mümkün. 

Özel emeklilik fonlarının daha bilinçli yönetilmesi ile hisse senedi ve özel sektör tahvillerine yatırım artacak; böylece hem getiriler yükselecek, hem de bu piyasalar derinleşerek daha istikrarlı hale gelecektir. 2017’den başlayarak OKS ve BES fonlarının daha rekabetçi bir şekilde yönetilmesi uygulaması, hem katılımcı hem de makro ekonomik açıdan bir kazan kazan potansiyeli sunmaktadır. 

ATA Fonları Performans Tablosu

Mehmet Gerz

Ata Portföy Yönetimi 
Genel Müdür / CIOBurada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.