Ata Online

RAPORLAR Günlük Bülten

12 Ocak 2017 Perşembe 09:48
Günlük Bülten / Pozitif açılış beklentisi.

BIST: Endeks dün volatilitesi yüksek bir gün yaşamıştır. Endeksin yeni güne hafif pozitif açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Açılışın ardından geçtiğimiz haftalarda da test ettiği 200 günlük ortalamasını test edecektir. 78,000 seviyesinde bulunan ortalamanın kırılması durumunda yükselişlerin 79,000 seviyesine doğru devam edeceğini öngörmekteyiz. Dolar/TL’de yaşanan olumsuz havaya rağmen endekste yükselişlerin sınırlı olsa da devam etmesi kur üzerinde yaşanacak olan en ufak gerilemede endekste alımların hızlanarak devam edeceğini düşünüyoruz. Olası geri çekilmelerde 77,000 destek noktasını takip ediyor olacağız. 76,300 destek noktası kırılmadan gelen satışları alım fırsatı olarak algılamaktayız.

Direnç: 78,000 – 79,000 – 80,000 Destek: 77,000 – 76,300 – 75,800

Küresel Piyasalar: Trump’ın yaptığı konuşmada ABD büyümesi üzerine yorum yapmaması Dolar’ın ve ABD faizlerinin gerilemesine sebep oldu. Trump konuşmasında ilaç fiyatlarında indirime vurgu yaparken, Meksika üzerinde baskı oluşturacak açıklamalarına devam etti. Açıklamalar sonrası 10 yıllıklar 2.35’in altına gelirken, DXY 2017 nin en düşük seviyesi olan 101.50 ye geriledi, €/$ ise tekradan 1.0600 ın üzerine yükseldi. Ayrıca Trump’ın açıklamalarında siber saldırılar bakımından Rusya’yı işaret etmesi ardından altın 1200 ABD$ sınırına kadar yükseldi. Dünün süpriz kararlarından birini ise Brezilya merkez bankası aldı. Banka, Selic rate’i 13.75% den 13.00% e indirerek beklentilerden daha agresif bir adım attı. ABD Haftalık işsizlik başvuruları günün en önemli verisidir.

Faiz: TL spekülatif atak altında kalmaya devam ediyor. Dün likiditenin iyice kuruduğu döviz piyasasında görülen 3.9422 zirvesi hem TCMB’den beklenen faiz artışı hamlesinin gelmemesi, hem iç siyasette iyice gerilen ortam hem de Fitch’in not indirim olasığın giderek artan bir oranda fiyatlanmasına bağlanabilir. Kur tarafında bozulma tahvil faizlerini “defalarca belirttiğimiz gibi” 12.00 bileşik seviyesine yaklaştırırken, bu yükselişin önümüzdeki günlerde de devam edebileceğini işaret etmektedir. Döviz piyasasında bir kez daha yüksek volatilite beklemekteyiz.

Ekonomik Takvim

Otomotiv ihracatı Aralık ayında yıllık bazda %28.8 artış gösterdi. <Pozitif>

Cari Açık Kasım ayında 2.27 milyar ABD$ olarak gerçekleşti. (Bloomberg tahmini: 2.75 Milyar ABD$)

Cari açık Kasım ayında aylık bazda %37 artış gösterdi.

12 aylık yıllıklandırılmış bazda, Kasım’16 itibariyle cari açık yıllık bazda %1 azalarak 34 Milyar ABD$ oldu. (+%0.1 a/a)

Kasım ayında portföy yatırımlarına 2.7 Milyar ABD$ değerinde net çıkış olmuştur. (Ekim’16:+2.1 Milyar ABD$)

Ata Yatırım olarak 2016 yılı Cari Açık beklentimiz 35 Milyar ABD$ seviyesindedir.

Ata Yatırım Araştırma Ekibinin Temel ve Teknik Önerileri

ATA YATIRIM MÜŞTERİLERİNİN EN ÇOK ALDIĞI VE EN ÇOK SATTIĞI HİSSELER (KONSOLİDE)

Dün Yapılan Net Alım SatımlarBurada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.