Ata Online

RAPORLAR Aylık Barometre

3 Ocak 2017 Salı 14:19
Ata Portföy Aylık Rapor - Ocak 2017

Ayın Yatırım Sözü:

"Ortalama yatırımcının piyasa tahminleriyle para kazanabileceğini düşünmek abestir.” – Benjamin Graham


Yatırım Araçları 2016’de Ne Getirdi

Türkiye ekonomisi ve finansal piyasaları 2016’da birçok şok yaşadı. Ekonomik büyüme yavaşladı ama 1994 veya 2001 krizlerindeki gibi faizler ve enflasyon kontrolden çıkmadı. Çünkü bu kez özel sektörün döviz borcunun yüksek olması stres kaynağı olsa da sağlam kamu maliyesi ve bankacılık sektörü olası bir krizi engelledi. Bu kadar zor bir senede yatırım araçları, dövize yenildi ama enflasyonun üzerinde getiri sağlamayı başardı. 

2016’da Ata Fonlarının Getirileri

Dalgalı geçen 2016’da fonlarımız kurala dayalı ve değer yaratmaya yönelik yönetim felsefemizle, piyasa kıstaslarının üzerinde getiriler sağladı. BIST-100 endeksinin %9 yükseldiği 2016’da Ata 2. Hisse Fon’umuz %19; Ata 1. Hisse Fon’umuz ise %16 getiri ile endeksin sırasıyla 9 ve 7 puan üzerinde getiri sağladı. Seçtiğimiz hisseleri VIOP ile “hedge” edip riski %80 oranında düşüren ve kurala dayalı bir stratejisi olan Ata 1. Serbest Fon ise 2016’da %17 getiri sağladı. Özel Sektör Tahvil Fon’umuz %12 getiri ile kendi kıstasının 1 puan üzerinde getiri sağladı. Emeklilik fonlarımızdan temkinli olan %8,4; iyimser olan ise %11,1 getiri sağladı.

2017 Piyasa Beklentileri

2017’de ABD’de FED’in faizleri %0,75 puan daha arttırması fiyatlanıyor. İlk aylarda Dolar’ın değer kazanmaya devam etmesi bekleniyor ama Trump devlet harcamalarında aşırıya kaçarsa Dolar’a güven azalıp tersi de olabilir. Türkiye’de Dolar kuru 3,50’deyken Türk Lirası reel olarak ucuz. Normalde Dolar kurunun daha fazla yükselmesi için temel bir neden görmüyoruz. Ancak Merkez Bankası gerektiğinde faiz artıramazsa kurlarda spekülatif yükselme olabilir.

Piyasalar 27 Ocak’ta Fitch kredi notu revizyonu ve bahar aylarında referandum stresi yaşayabilir. Türk Lirası varlıklar 2017’ye oldukça ucuz giriyor ama 2017’nin ilk ayları dalgalı geçebilir. Bu nedenle finansal yatırımlarda temkinli olup, riski dağıtmayı; risk alırken ise ucuzlayan varlıklarda kademeli ağırlık arttırmayı tavsiye ediyoruz.

2017’de enflasyonu %8,5; devlet tahvil faizlerini %11,5 ve Dolar/TL kurunu 3,80 civarında tahmin ediyoruz. Borsa Istanbul, 8 F/K oranı ile gelişmekte olan ülke ortalama F/K’sı olan 12’ye göre %34 iskontoludur. Ekonomik büyümenin %2 civarına gerileyeceği 2017’de döviz borcu yüksek sektör ve şirketlerde zorluk yaşanabilir. Bu nedenle temkinli ve kurala dayalı yatırım stratejimizi ve yatırım fonlarındaki başarımızı, 2017’de rekabete açılmaya başlayacak olan emeklilik fonu yönetimine de taşımayı amaçlıyoruz.

Otomatik BES ile Yatırım Sektöründe Rekabetin Önü Açılıyor

1 Ocak’ta başlayacak otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi 45 yaşın altında çalışanları kapsıyor. Girmek zorunlu ama iki aydan sonra çıkmak serbest. Davranışsal finans bulguları ve diğer ülke örnekleri girdikten sonra insanların çoğunun kaldığını gösteriyor. Daha çok düşük ücretli genç çalışanları hedef alan ve girişi zorunlu olan bu sistem Türkiye açısından önemli bir deneme olacak. Başarılı olursa ileride kıdem tazminatı ve hatta SGK’nın bile OYAK gibi kendini finanse eden emeklilik sistemlerine dönüşmesi mümkün olabilir. İşte o zaman Türkiye’nin cari açığı düzelir; faizler ve enflasyon kalıcı olarak düşer.

Otomatik katılımda, maaşlardan kesilen %3 katılım payları ilk bir yıl mevduat ve bono ağırlıklı Başlangıç Fonlarına girecek. Böylece katılımcı açısından düşük ama istikrarlı getiri, makro açıdan bankalara ek kaynak sağlanıyor. Bir yıl sonra ise Standart Fon’a geçiş olacak: Bu Fon %40 mevduat, %30 hisse senedi, fon gibi sermaye piyasası araçları, ayrıca en az %10 girişim sermayesi, gayrimenkul fonu, Türkiye Varlık Fonu ve altyapı menkulleri içerebilecek. Daha spesifik tercih yapmak isteyenlere risk tercihlerine göre dört çeşit değişken fon sunulacak: Muhafazakar, Dengeli, Atak ve Agresif. Bütün fonların bir faiz içeren bir de faiz içermeyen versiyonu olacak.

Otomatik katılım mevzuatı, BES fonlarının yönetimine önemli bir değişiklik daha getiriyor: Emeklilik şirketleri 1 Temmuz 2017’den sonra en az dört değişik portföy şirketiyle çalışmak zorunda.

İdeal bir çözüm olmasa da BES’in 14 yıllık tarihinde sağlanamayan performans rekabeti için kamu otoritesi devreye girdi. Sistemde getiri bilincinin ve şeffaflığın artması milyonlarca katılımcının lehine olacak; ama rekabetin sadece komisyonla sınırlı kalmayıp performans ve kaliteyi içermesi de aynı derecede önemlidir. 

Varlık Sınıflarının Beş Yıllık Getirileri 

ATA Fonları Performans TablosuBurada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.