Ata Online

RAPORLAR Aylık Barometre

5 Aralık 2016 Pazartesi 14:07
Ata Portföy Aylık Rapor - Aralık

Ayın Yatırım Sözü:

"Yatırımınızın başarılı olması, dünya endişelerini ne kadar göz ardı edebileceğinize bağlıdır.” – Peter Lynch

2017’ye Girerken TL Varlıklar Son Yılların En Ucuz Seviyesinde

Döviz kurunu dizginlemek için TCMB politika faizini %7,5’tan %8,0’e çıkardı. Ancak TCMB’nin faiz artışı sinyal etkisi dışında marjinal kaldı. Kur artışı devam ettiği için, TCMB 20 Aralık’ta tekrar faiz arttırmak zorunda kalabilir. FED’in 14 Aralık’ta 25 baz puan faiz arttırması %100 ihtimalle fiyatlandığı için açıklamasında 2017’ye ilişkin ipuçları önemli olacak.

Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yol ayrımına gelmesi piyasalar açısından bir açmaz teşkil ediyor. Piyasaların 2016’nın son ayına endişeli girdiğini ve bu nedenle TL varlıkların oldukça ucuz olduğunu söyleyebiliriz: Tahminen 94’e inen reel efektif döviz kur endeksine göre TL reel olarak ucuz, borsa F/K olarak benzer ülkelere göre %37 iskontolu ve %11’de olan 10 yıllık tahvil faizi %8 enflasyon sonrası %3 civarında reel getiri sunuyor.

Kasım ayında Borsa aylık bazda %6 kaybettirirken, gösterge tahvil faizi %9,2’den %10,5’a yükseldi, Dolar kuru ise %10 yükseldi. Borsa Dolar bazında son 8 yılın en düşük seviyesine inmiş durumda. Böyle negatif bir ayda, kurala göre ve korumalı bir stratejiye sahip olan Ata 1. Serbest Fon’umuz aylık bazda %0,9 getiri sağladı. Serbest Fon’umuzun getirisi 2016 yılbaşından beri %14,4 seviyesindedir. Değerleme olarak ucuz olan piyasalara iyi yönetilen fonlar vasıtasıyla girmek yatırımcıya değer katar. Risklerin en fazla algılandığı zamanlarda yatırım yapmak “davranışsal” bakış açısıyla da önerilmektedir.

Trump’ın Başkan Seçilmesinin Etkileri

Piyasaların bu sene yaşadığı şoklara ABD’de başkanlık seçimini Trump’ın kazanması sürprizi de eklendi. Trump’ın ekonomide büyümeyi desteklemek için kamu yatırımlarını arttırması beklenirken bundan dolayı ABD Hazinesi’nin daha fazla borçlanması gerekecek. Bu tahmin, ABD’de tahvil faizlerini hızlı bir şekilde yarım puan yukarı itti. Dolar değer kazanırken, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kaybetmeye devam ediyor.

İngiltere’de Brexit sürprizinden hemen sonra ABD’de yerleşik politik sistemin adayı Clinton’ın yenilmesi Batı dünyasında politik değişim talebini yansıtıyor. Bu eğilim Avrupa’ya da hakim olursa 2017’de AB’nin devamlılığı sorgulanabilir. Türkiye’nin ihracatı Avro; ithalatı ise Dolar ağırlıklı olduğu için, Türk Lirası (Meksika Pezosu ile birlikte) en hızlı değer kaybeden kur oldu. Peki bu gidişat Türkiye için daha derin bir krize mi işaret ediyor?

Kurun hızla yükselmesi döviz borcu yüksek bazı şirketleri zora sokabilir ve bunun sonucunda şirket iflasları artabilir. 2017 ekonomik büyümesi, hedeflenen %4’ün oldukça altında kalabilir. Bu durum işsizliği hızla arttırıp ülke ekonomisini zora sokabilir. Ancak borcu az ve bütçesi sağlam olan kamunun doğru müdaheleleri bu zorluğun bir krize dönüşmesini engelleyebilir. Bunun maliyeti ise 15 yıldır azalan bütçen açığının ve kamu borcunun tekrar artışa geçmesi olacaktır.

ATA Fonları Performans TablosuBurada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.