Ata Online

RAPORLAR Aylık Barometre

8 Kasım 2016 Salı 10:59

Ata Portföy Aylık Rapor - Kasım

Ayın Yatırım Sözü:

“Davranışsal ekonomiye göre insanlar otomatikse tasarruf ederler.” – Richard Thaler

ABD seçimleri ve Türkiye’de ABD tipi başkanlığa geçiş için anayasa değişikliği tartışmaları gündemi oluştururken temel göstergeler ucuz Türk varlıkları için olumlu gözüküyor: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine ara vermesinin piyasalarda enflasyonun düşeceğine dair güveni arttırdığını düşünüyoruz. Ticari bankalar ise 4.çeyrekte ekonomik aktiviteyi canlandırmak adına kredi faiz oranları azaltmaya başlarken aynı zamanda kredileri de yeniden yapılandırıyor.

Doğru TCMB Kararı Yanlış Açıklamalardan Zarar Gördü

Merkez Bankası, Ekim ayı toplantısında temkinli davranarak faizleri değiştirmedi. Para Piyasası Kurulu, gecelik faizleri %7,25- 8,25 bandında, haftalık fonlama faizini ise %7,5’ta tuttu. Yapılan açıklamada ön plana çıkan olumsuz mesaj, ekonomik faaliyetteki yavaşlamanın teyit edilmesiydi. Bunun doğal sonucu olan enflasyondaki düşüş trendi ise olumlu mesajdı. Piyasa ekonomistlerinin çoğu TCMB’nin, ekonomik gerekçelerden ziyade siyasi durum nedeniyle, Ekim’de de faiz indireceğini tahmin ediyordu. TCMB ise, faizleri sabit tutarak piyasaya önemli bir kredibilite mesajı verme şansına sahipti. Ancak, TCMB açıklaması öncesinde yapılan siyasi açıklamalar, TCMB’nin bağımsız ve objektif karar alma sürecine yine gölge düşürdü. 

Darbe şokunun geride kalması ile tüketimde 4. çeyrekte kısmi bir iyileşme olacaktır ama ekonomi için daha önemli olan özel yatırımlar, jeopolitik riskler devam ettiği sürece zayıf kalabilir. Kısa vadede yabancı doğrudan yatırımın artması zor bir ihtimal gözüküyor. Uzun vadede ise istikrarlı bir yatırım ortamı sağlamak için ciddi ve tutarlı adımlar atılırsa Türkiye’nin demografik yapısı her zaman yatırım çekebilir.

Türk Hisse Senetleri Düşük Kalmaya Mahkum mu?

Borsa İstanbul’da ortalama Fiyat/Kazanç oranı 8 iken, gelişmekte olan ülkelerde (GOÜ) ortalama 12, gelişmiş ülkelerde 15’tir. Yani Türk şirketlerinin piyasa değeri beklenen karlarına göre, benzer gelişmekte olan ülke şirketlerine nazaran %35 daha ucuz işlem görüyor. ABD, Avrupa ve Japonya gibi gelişmiş ülkelere göre ise yaklaşık yarı yarıya ucuz haldedir. Değerleme olarak problemli Rusya’ya yaklaşmamız, sermaye piyasalarına yönelik daha etkili bir reform ihtiyacını göstermektedir.

Çözüm Tasarrufların Modüler Fon Yapısıyla Piyasaya Çekilmesinde

Borsada halka açık hisselerin %62’si yabancılarda bulunuyor. Bunun sebebi yabancıların Türkiye’yi çok sevmesi değil; yerli yatırımcının az olmasıdır. Basiretli ve rekabetçi varlık yönetim uygulamaları ile, Borsa İstanbul’da yerli yatırımcı oranı artabilir. Borsada şirket değerleri halka arzları özendirecek seviyeye geldiğinde, şirketlerin özkaynak ile finansman imkanı artacak ve böylece ekonomik büyüme yeni bir dinamizm kazanacaktır. Fiyat/Kazanç oranı Türkiye’nin iki katı olan Hindistan güzel bir örnektir. 

ATA Fonları Performans Tablosu

Mehmet Gerz

Ata Portföy Yönetimi

Genel Müdür / CIOBurada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.