Ata Online

RAPORLAR Strateji Raporu

2 Ağustos 2016 Salı 16:45

Ata Model Portföy

BIST-100 Gelişmekte Olan Ülkelere olan rekor sermaye girişlerinden faydalanarak iyi başladığı Temmuz ayında, 15 Temmuz darbe girişimi sonra aldığı yaraların bir kısmını çabuk sardı. Paniğin en derin olduğu ilk haftada 15 Temmuz kapanışına göre %15’lik değer kaybı yaşayan BIST-100’ün kayıpları o tepe noktaya göre %8’e gerilemiş durumda. ABD$’ına karşı 3.096’ya gerileyen TL, Türk halkının 9.5 milyar dolar gibi rekor döviz bozdurmasının da yardımı ve zayıf ABD ekonomik verileri ile tekrar 3 TL’nin altına gerilemiştir. Hükümet ve muhalefetin çizdiği olumlu birliktelik tablosu, ekonomik reformlar konusunda pro-aktif davranması ve Merkez Bankasının kararlı tutumu yaşanılan şokun etkisini minimize etmiştir. 15 Temmuz’u izleyen ilk hafta yabancı yatırımcılar, hisse senedi ve devlet tahvillerinden toplam net 500 milyon ABD$’lık satış yapmışlardır.Bu boyutta bir olay sonrası için bu çıkışın sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Ağustos ayında Moody’s ve Fitch’in Türkiye değerlendirmelerini izliyor olacağız, olası bir not indirimi Türk finansal varlıklarını negatif etkileyecektir ancak biz bu kurumların, Türkiye’deki gelişmeleri bir süre daha izlemeye devam edeceğini, tersi bir kararın aceleci ve siyasi olacağını ve şu anki ekonomik gerçekleri yansıtmadığını düşünüyoruz.

Mart ayı içerisinde açtığımız Tahvil Bono pozisyonumuzu hem buradaki kârı realize etmek, hem de enflasyon trendindeki gelişmelerin bir süre olumsuz devam edeceğini düşünerek kapatıyor ve buradaki pozisyonumuzu dengeli bir getiri sağlamaya devam eden Serbest Fon’umuza aktarıyoruz.

Model portföydeki varlık dağılımı önerimiz, normal risk profilinde bireysel bir müşteri için yapılmaktadır.Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.